Śląskie: naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego nocą

W piątek (23 września) w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Bielsku Białej i Rybniku odbędzie się Śląska Noc Naukowców. W śród 106 sesji, prowadzonych przez niemal 250 naukowców ze śląskich uczelni, znajdą się też takie, które promują zdrowy styl życia i prezentują najnowsze odkrycia w medycynie. Ich autorami są lekarze i uczeni ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Wśród sesji medycznych znajdzie się m.in. ta pod tytułem "Czy wiesz, co jesz?", której celem jest zapoznanie uczestników - biesiadników z regułami zdrowego stylu życia oraz zasadami komponowania diet w różnych schorzeniach. 
 
"Ścieżka zdrowia - sprawdź stan swojego organizmu", to z kolei specjalnie przygotowany ciąg stanowisk pomiarowych podstawowych parametrów określających stan zdrowia człowieka. Na starcie odwiedzający otrzymuje kartę zdrowia, w której na poszczególnych stanowiskach dokonywane są zapisy wykonanych pomiarów i badań diagnostycznych.
 
Oprócz zmierzenia poziomu cholesterolu, grubości tkanki tłuszczowej, sprawdzenia prawidłowej postawy i wzroku, będzie można zasięgnąć także porad położnej. Na mecie uczestnik, który przemierzył ścieżkę zdrowia, po interpretacji wyników pomiarów i badań przez lekarza i pielęgniarkę otrzymuje wskazówki dotyczące dalszej drogi zdrowotnej. 

Dla chłonnych wiedzy naukowcy przygotowali wykłady. Jeden na temat szkodliwości e-papierosów, drugi zostanie poświęcony inżynierii tkankowej i jej wpływu na rozwój „części zamiennych” dla człowieka, a kolejny przedstawi fakty, które świadczą jak duży wpływ na rozwój medycyny ma inżynieria genetyczna. 
 
Projekt Europejskiej Nocy Naukowców powstał w 2005 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach 6. Programu Ramowego i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników nauki. Celem przyświecającym twórcom Nocy było zachęcenie młodych ludzi do nieustannego poszerzania wiedzy i wyboru zawodu naukowca.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH