Śląskie miasta apelują o uwzględnienie w rządowym programie Smog Stop Fot. archiwum

Apel o uwzględnienie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) w rządowym programie termomodernizacji budynków Smog Stop przyjęli we wtorek (27 marca) delegaci zgromadzenia Metropolii, która zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego.

Zgodnie z zapowiedziami - przedstawionymi 22 lutego br. podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego - program Smog Stop ma objąć 23 z 33 polskich miast, które znajdują się na liście 50 miast najbardziej dotkniętych smogiem w Unii Europejskiej, przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Na tej liście WHO nie znalazła się m.in. Ruda Śląska, położona w centrum dotkniętej problemem smogu GZM. Podczas wtorkowej sesji zgromadzenia GZM wiceprezydent tego miasta Krzysztof Mejer mówił, że rządowa "ofensywa antysmogowa" przygotowywana jest na zasadach bardzo niekorzystnych dla Metropolii: w pierwszej kolejności programem objęte mają być gminy do 100 tys. mieszkańców, ponieważ tam - zdaniem rządu - największa jest skala ubóstwa energetycznego.

- W drugiej kolejności programem mają być objęte gminy powyżej 100 tys. mieszkańców, które znalazły się na słynnej liście WHO (…). Na tej liście, jak wiadomo są 33 polskie miasta, ale niestety nie wszystkie, bo znalazły się na niej tylko te miasta, które na swoim terenie mają rządową stację pomiaru i monitoringu jakości powietrza - wskazał Mejer.

- Jak wiadomo, takie miasta, jak Ruda Śląska, Chorzów i inne takiej stacji rządowej na swoim terenie nie mają, co oznacza, że my nie będziemy w pierwszej kolejności objęci tym rządowym programem - zaznaczył wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Nawiązując do niedawnego spotkania w kancelarii Senatu z przedstawicielami gmin, które są na liście WHO, Mejer zrelacjonował, że obecny pełnomocnik rządu ds. programu "Czyste powietrze" Piotr Woźny oświadczył tam, "że rząd przyjął takie kryterium, bo jakieś musiał przyjąć", a pytany o rozszerzenie listy odpowiedział, że rząd założył uporanie się z problemem smogu do 2028 r.

Dlatego we wtorkowym apelu adresowanym do premiera Mateusza Morawieckiego członkowie GZM, choć wyrażają radość z podejmowanych przez rząd działań antysmogowych wskazują, że w programie "Smog Stop" pominięto miasta Metropolii.

Sygnatariusze apelu napisali, że nadal bardzo poważnym problemem jest tam jakość powietrza, a bardzo duży udział w generowaniu smogu ma niska emisja z palenisk domowych. "Dlatego naturalnym wydaje się, aby rządowe wsparcie objęło również wszystkie gminy i miasta tworzące Metropolię" - ocenili członkowie GZM. "Oczekujemy działań, dzięki którym rządowe wsparcie obejmie całą Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię" - podkreślili

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH