Śląskie: delegacja izby lekarskiej pojedzie do Wilna oddać hołd W przeddzień Wszystkich Świętych delegacja Śląskiej Izby Lekarskiej z prezesem dr. Jackiem Kozakiewiczem złoży kwiaty na grobie prof. Karola Władyczki. Fot. Fotolia

30 października na wileńskim cmentarzu na Rossie delegacja Śląskiej Izby Lekarskiej złoży kwiaty na odrestaurowanym grobie prof. Karola Władyczki, neurologa i psychiatry oraz odda hołd swoim zmarłym mistrzom i nauczycielom spoczywającym w tym miejscu.

Jak informuje Śląska Izba Lekarska, planowana jest też wizyta w Ponarach, miejscu kaźni inteligencji wileńskiej, gdzie pomordowano blisko 100 tys. osób, w tym 20 tys. Polaków. Wizyta przedstawicieli śląskiego samorządu lekarskiego przewiduje także spotkanie z Polskim Towarzystwem Medycznym i młodzieżą polskiej szkoły.

W lipcu 2015 r. Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej, dr Jacek Kozakiewicz przedstawił Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej inicjatywę podjęcia renowacji jednego z zaniedbanych grobów lekarskich na Cmentarzu na Rossie.

W listopadzie 2015 r. Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach, kierując się potrzebą podejmowania działań mających na celu zachowanie pamięci o zasłużonych polskich lekarzach spoczywających poza granicami Polski postanowiła, w porozumieniu ze stowarzyszeniem Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą i Polskim Towarzystwem Medycznym na Litwie, objąć opieką pielęgnacyjną i poddać renowacji jeden z grobów zasłużonych lekarzy polskich na Cmentarzu Na Rossie w Wilnie - nagrobek prof. Karola Władyczki.

Wyboru grobu do renowacji i opieki dokonało Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach w oparciu o opinię Komisji Historycznej ORL, po uwzględnieniu uwarunkowań terenowo- prawnych właściwych dla Cmentarza Na Rossie. Renowację sfinalizowano ze środków Śląskiej Izby Lekarskiej we wrześniu 2016 r., nakładem ponad 3000 euro.

Do udziału w uroczystości na cmentarzu na Rossie, 30 października 2016 r. o godz. 12.00 zaproszona została też młodzież, mieszkańcy Wilna oraz przedstawiciele mediów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH