Śląskie: częściej leczą się kobiety i mieszkańcy miast Częściej leczą się kobiety i mieszkańcy miast. Fot. Archiwum (Sala Sejmiku Województwa Śląskiego

Kobiety leczą się częściej niż mężczyźni, z usług lekarza częściej korzystają też mieszkańcy miast niż wsi - wynika z opublikowanego właśnie "Atlasu zachorowalności na wybrane choroby w woj. śląskim".

Dokument opracowany przez Urząd Marszałkowski bazuje na danych pozyskanych od śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Analizie poddano choroby wskazane podczas prac prowadzonych na potrzeby wsparcia obszaru zdrowia środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020.

Analizie poddano 18 grup i jednostek chorobowych sklasyfikowanych zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych - ICD 10. Badanie dotyczyło zarejestrowanych i nowo zarejestrowanych pacjentów z całego kraju, korzystających z opieki zdrowotnej w województwie śląskim w 2014 r.

Struktura demograficzna badanych wskazuje na przewagę liczby kobiet w zdecydowanej większości analizowanych grup i jednostek chorobowych - stanowią w nich od nieco ponad połowy do 80 proc. leczących się. Większy odsetek pacjentów płci męskiej odnotowuje się jedynie w czterech grupach chorób - zaburzeniach psychicznych i zaburzeniach zachowania ogółem (w tym spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych), pylicy płuc i gruźlicy oraz chorobie niedokrwiennej serca.

Zdecydowana większość zarejestrowanych pacjentów jest mieszkańcami miast. We wszystkich analizowanych grupach i jednostkach chorobowych odsetek mieszkańców miast wynosi powyżej 80 proc. Najwyższa wartość wskaźnika to 89 proc. i dotyczy zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych.

Udział procentowy mieszkańców wsi korzystających z opieki medycznej mieści się w przedziale od 11 proc. (zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych) do 20 proc. (zaburzenia refrakcji i akomodacji oka).

Autorzy opracowania podkreślają, że danych tych nie można bezpośrednio przekładać na zły lub dobry stan zdrowia mieszkańców miast lub wsi. Mogą one wynikać także z dostępności do infrastruktury i usług medycznych czy świadomości społeczeństwa. Dokładna interpretacja wyników wymaga - jak zaznaczono - przeprowadzenia dalszych badań i analiz.

Jeśli chodzi o wiek, to dzieci i młodzi ludzie najczęściej (w porównaniu do pozostałych grup wiekowych) podejmowali leczenie z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania ogółem (53 proc. ogółu leczonych), a także zniekształcenia kręgosłupa (89 proc. ogółu leczonych).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH