Śląskie: Wawrzyny Lekarskie już wręczone

Profesorowie Andrzej Łępkowski i Szczepan Łukasiewicz zostali uhonorowani Wawrzynami Lekarskimi - najwyższymi odznaczeniami przyznawanym przez śląski samorząd lekarski wybitnym przedstawicielom tego środowiska.

Uroczystość wręczenia nagród w odbyła się w sobotę (31 marca) w Katowicach podczas XXXI Okręgowego Zjazdu Lekarzy Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach.

Nagradzając wybitnych przedstawicieli świata medycyny śląscy lekarze chcą docenić nie tylko ich wiedzę i wieloletnią praktykę zawodową, ale także postawę życiową i etyczną. Wawrzyny Lekarskie otrzymują osoby, które nie tylko należą do najlepszych specjalistów w swych dziedzinach, ale są też nauczycielami i mistrzami dla kolejnych pokoleń lekarzy.

Prof. Andrzej Łępkowski od 1952 roku do przejścia na emeryturę w 1992 roku pracował w klinicznych ośrodkach akademickich. Organizował m.in. III Katedrę i Klinikę Laryngologii w Katowicach-Ochojcu. W jego dorobku naukowym znajdują się pionierskie prace dotyczące urazu akustycznego. Jest miłośnikiem książek, tatrzańskich wędrówek, narciarstwa alpejskiego i tenisa.

Prof. Szczepan Łukasiewicz jest specjalistą z zakresu chirurgii i organizacji ochrony zdrowia. Od 50 lat pracuje na Śląsku, najpierw w szpitalach w Tarnowskich Górach i Mysłowicach, a później przez wiele lat w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach. Jest autorem lub współautorem 70 prac naukowych publikowanych w kraju i za granicą. Przed 14 lat był konsultantem wojewódzkim w zakresie chirurgii ogólnej.

Wawrzyny Lekarskie przyznawane są od 2007 roku. W poprzednich latach odebrali je m.in. profesorowie Franciszek Kokot i Władysław Nasiłowski.

Wręczenie odznaczeń nie było jedynym punktem zjazdu Śląskiej Izby Lekarskiej. Zgromadzeni dyskutowali m.in. o umowach na leki refundowane, o bardzo małej liczby miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy w trybie rezydenckim, a także o różnych formach zatrudnienia lekarzy i norm czasu pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH