Śląskie: Sosnowiec wdraża program ochrony małego dziecka

Sosnowiec wdraża kolejny etap programu ochrony małego dziecka. Władze miasta zachęcają lekarzy, by wypełniali formularze, które pomogą ocenić przemoc, jaka dotknęła dziecko.

Urząd Miejski w Sosnowcu porozumiał się już z kilkoma przychodniami w mieście, które zdecydowały się wprowadzić formularze "Niebieski Miś". Jak poinformował Adrian Drdzeń z wydziału polityki społecznej UM, formularze te będą wypełniane niezależnie od Niebieskich Kart zakładanych w przypadku uzasadnionych podejrzeń, że pacjent może być ofiarą przemocy.

- Ten przejrzysty formularz ma dwie strony, a jego wypełnienie przez personel medyczny nie zajmie wiele czasu. To bardzo istotne, ponieważ - jak wynika z naszych informacji - lekarze niechętnie wypełniają w takich sytuacjach dość obszerne Niebieskie Karty, tłumacząc najczęściej, że nie mają na to czasu - wyjaśnił Drdzeń.

Formularz "Niebieski Miś" zawiera pytania, dzięki którym lekarz bądź inna osoba z personelu medycznego może - według Drdzenia - w krótkim czasie dokonać oceny przemocy, jaka dotknęła dziecko. Formularz zawiera m.in. rysunki, na które można nanosić informacje o zaistniałych urazach. Wypełniający zaznacza też w "okienku" inne konkretne objawy, np. stan higieny.

Według Drdzenia skala "krzywdzenia dzieci" jest trudna do zweryfikowania, jednak z badań ankietowych nt. przemocy w rodzinie, przeprowadzonych w szkołach podstawowych i gimnazjach Sosnowca (2010 r.) wynika, że co czwarte dziecko doświadczyło jakiejś formy krzywdzenia. 

Dwa lata po przeprowadzeniu tych badań w Sosnowcu rozpoczęto realizację pierwszego projektu podejmującego problem ochrony małego dziecka - "Kraina świetlików". Jego częścią są napisane przez terapeutów bajki podejmujące różne tematy, z którymi dzieci mogą się utożsamiać. Zgodnie z pomysłem dzięki tym bajkom najmłodsi mogą przeżywać emocje, o których następnie można porozmawiać z terapeutą.

Dzieci z Sosnowca mogą również uzyskać pomoc w otwartym przed rokiem tzw. pokoju przesłuchań, który funkcjonuje w strukturach Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Więzi "Świetlik". - Dotychczas trafiło tutaj ok. 60 dzieci, na stałe ośrodek opiekuje się 15 z nich. Są to dzieci, które doświadczyły między innymi przemocy fizycznej, psychicznej, dwoje przemocy seksualnej - zaznaczył Drdzeń. 

System ochrony małego dziecka do lat 8 tworzą wspólnie: Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu oraz Stowarzyszenie Moc Wsparcia. Jego celem jest zbudowanie kompleksowego programu ochrony małego dziecka. Sosnowiec zamierza przedstawić swoje plany Rzecznikowi Praw Dziecka oraz powstającej w województwie Regionalnej Śląskiej Koalicji na rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Koalicja powstała w 2012 roku, dołączyło do niej 50 miast.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH