Śląskie: 60 proc. mieszkańców nie łączy smogu z wpływem na zdrowie Fot. archiwum

Ok. 70 proc. mieszkańców woj. śląskiego deklaruje, że spotkało się ze zjawiskiem smogu w swojej miejscowości, ponad 25 proc. dobrze ocenia tam jakość powietrza, 60 proc. nie łączy smogu z wpływem na zdrowie - wynika z badania zamówionego przez samorząd województwa.

Samorząd regionu zlecił też Głównemu Instytutowi Górnictwa w Katowicach (GIG) wykonanie badań jakości powietrza w ośmiu miastach województwa, znajdujących się poza siecią państwowego systemu monitoringu.

Badanie było kolejnym elementem prowadzonej od października ub. roku przez województwo kampanii edukacyjnej "Mogę zatrzymać smog". Zadaniem kampanii jest edukacja mieszkańców regionu - wobec wciąż niewystarczającej świadomości nt. smogu i jego przyczyn - oraz zachęta do działań poprawiających czystość powietrza.

Kampania to jedno z działań podjętych przez samorząd województwa po wprowadzeniu obowiązującej regionalnej uchwały antysmogowej. Zakazuje ona od września 2017 r. używania najbrudniejszych paliw - w tym mułów oraz flotokoncentratów - i nakazuje stopniową, w perspektywie do 2027 r., wymianę przestarzałych instalacji cieplnych.

W czwartek (1 marca), dokładnie pół roku po wejściu w życie uchwały antysmogowej, przedstawiciele władz regionu zaprezentowali wyniki badania przeprowadzonego wśród mieszkańców woj. śląskiego, mającego sprawdzać wiedzę nt. smogu, jego wpływu na zdrowie, a także świadomość nt. podejmowanych działań zaradczych.

Badanie, kosztem ok. 20 tys. zł, przeprowadziła od 25 listopada do 12 grudnia ub. roku spółka Otawa Group na próbie 1 tys. mieszkańców dobranych według płci, wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania. Badanie wykonano drogą wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo, przy podawanej możliwości błędu statystycznego do 3 proc.

Zgodnie z wynikami 70 proc. uczestników badania wskazało, że spotkało się w swojej miejscowości ze zjawiskiem smogu (częściej mieszkańcy dużych miast niż wsi, częściej badani z wykształceniem wyższym niż np. podstawowym). Za bardzo złą jakość powietrza w swojej miejscowości w sezonie grzewczym uznało 23 proc. pytanych, a za raczej złą - 21 proc. (za dobrą - 27 proc.).

Według wyników ankiety 60 proc. pytanych, ani nikt z ich rodzin, nigdy nie odczuło efektów smogu. Negatywny wpływ smogu w swoim otoczeniu dostrzegło 23 proc. badanych (znów częściej mieszkańcy dużych miast i bardziej wykształceni).

Na pytanie o kojarzone działania związane z walką ze smogiem, badani sami z siebie najczęściej wymieniali dopłaty do wymiany źródeł ciepła (ten sposób jako pierwszy podało 28 proc. pytanych; 8 proc. wskazało na uchwałę antysmogową). Zdaniem jednej czwartej respondentów władze prowadzą wystarczające działania antysmogowe. Po odczytaniu założeń uchwały antysmogowej zgodziło się z nimi 85 proc. uczestników badania.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH