W niedługim czasie, z inicjatywy Caritas, zostanie uruchomione tak zwane okno życia, gdzie w skrajnych sytuacjach rozpaczy i zagubienia można będzie urodzone dziecko anonimowo pozostawić, oddać - napisał w liście do wiernych Tadeusz Rakoczy, biskup diecezji bielsko-żywieckiej. Powstanie podobnych miejsc na Śląsku zapowiedział metropolita katowicki, arcybiskup Damian Zimoń.

W słowie na Dzień Świętości Życia, odczytanym we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej, arcybiskup Zimoń napisał, że "okna życia" zostaną otwarte u sióstr jadwiżanek w Katowicach-Bogucicach oraz u boromeuszek w Dąbrówce Wielkiej, dzielnicy Piekar Śląskich.

W niedzielnym słowie do diecezjan abp Zimoń wskazał, że ustanowiony przez Sejm na 24 marca Narodowy Dzień Życia oraz obchodzony przez Kościół dzień później Dzień Świętości Życia, powinny być okazją do "modlitwy i refleksji nad tematem ochrony życia człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci, wynikającej z prawa naturalnego".

Metropolita przypomniał, że ochrona życia była "zawsze przedmiotem nauczania Kościoła, szczególnie teraz, gdy toczy się kampania na rzecz sztucznego zapłodnienia in vitro i eutanazji". Abp Zimoń wyraził wdzięczność wszystkim, którzy "służą życiu i angażują się w służbę rodzinie". - Słowo umocnienia kieruję do wszystkich, którzy w trudnych chwilach mężnie bronili życia. Życie jest darem Boga i jest święte - zakończył metropolita.

Także biskup Tadeusz Rakoczy zwrócił się do wiernych z informacją o powstaniu "okna życia" w diecezji bielsko-żywieckiej. Biskup podkreśla jednak, że pozostawienie noworodka w takim miejscu nie jest sposóbem godnym polecenia i nie może być zachętą do porzucania dzieci. Dziecko ma prawo do swoich korzeni, do tożsamości, do metryki, które z całą dyskrecją uzyskuje się i zabezpiecza przy urodzeniu i pozostawieniu dziecka w szpitalu.

Zaznaczył, że odpowiedzią na lekceważenie życia powinno być hojne i godne rodzicielstwo, wszelka możliwa troska o życie poczęte, o pomoc rodzinom, zwłaszcza wielodzietnym, troska o zapewnienie dzieciom bezpiecznej, kochającej rodziny, troska o dostarczenie młodzieży wzorców autentycznego człowieczeństwa i chrześcijaństwa. Apelował także o pomoc dla dorosłych w podjęciu pracy, w rozwiązywaniu problemów życiowych, troskę o ludzi chorych, samotnych i cierpiących.

Pierwsze "okno życia" zostało otwarte trzy lata temu u sióstr nazaretanek w Krakowie. W tym roku - zgodnie z zapowiedziami Caritas Polska - w całym kraju ma powstać dwadzieścia nowych "okien życia". Mają one zapobiec porzucaniu noworodków w przypadkowych miejscach przez kobiety, które nie chcą lub - z racji trudnej sytuacji - nie mogą zająć się swoimi dziećmi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH