Śląsk: tak próbują ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, bo ono zabija Fot. PTWP

Podział prawie 100 mln zł na projekty z zastosowaniem m.in. odnawialnych źródeł energii zatwierdził w czwartek (1 grudnia) zarząd woj. śląskiego. Podczas smogu w górnośląskiej aglomeracji liczba zawałów serca rośnie średnio o 12 proc., udarów o 16 proc., a przypadków zatorowości płucnej - o 18 proc.

To kolejna transza pieniędzy z obszaru gospodarki niskoemisyjnej, na który przewidziano największą pulę środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 - łącznie ok. 800 mln euro. 

Ocena projektów zakończyła się dla trzech naborów, w których wybrano do wsparcia łącznie 65 projektów.

Część z nich, 15 inwestycji w niskoemisyjny transport, wybrano do dofinansowania już we wrześniu br. Kwota ok. 560 mln zł zasili m.in. zakupy niskoemisyjnych autobusów, budowę węzłów przesiadkowych oraz systemów zarządzania ruchem.

Teraz zarząd woj. śląskiego wybrał do dofinansowania projekty związane m.in. z ochroną powietrza.

W naborze dotyczącym tych inwestycji - o budżecie 48,1 mln zł - najdroższe projekty przygotowały gminy Siewierz i Kalety. Pierwsza z nich - w projekcie za 6,1 mln zł przy wsparciu 4 mln zł z RPO - zamierza zainstalować kolektory słoneczne na budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i użyteczności publicznej. Druga zakłada montaż układów solarnych oraz ogniw fotowoltaicznych w projekcie za 5,9 mln zł - przy wsparciu 4,6 mln zł. Łącznie do dofinansowania wybrano tam 38 projektów.

Jak podkreślił cytowany w czwartkowym komunikacie urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego marszałek Wojciech Saługa, wszystkie te inwestycje - dotyczące gospodarki niskoemisyjnej - wiążą się bezpośrednio z problemem ograniczenia niskiej emisji, który jest jednym z najistotniejszych celów w polityce regionalnej.

Przypomnijmy, że zanieczyszczone powietrze odpowiada za przedwczesne zgony m.in. na choroby układu krążenia.

- Istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a przyspieszonym rozwojem miażdżycy oraz ostrej zakrzepicy wewnątrznaczyniowej, prowadzącej do zawału serca lub udaru mózgu - mówił nam niedawno prof. Paweł Buszman, prezes American Heart of Poland.

Taką zależność potwierdzają także badania prowadzone przez zespół specjalistów z III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca Śląskiego w Zabrzu (SCChS).

- Nasze badania także objęły naprawdę dużą populację z terenu górnośląskiej aglomeracji o powierzchni 1200 km kw., zamieszkałej przez 2 mln osób. W woj. śląskim notuje się aż 22 proc. krajowej emisji pyłów i prawie 50 proc. emisji gazów - przypominał prof. Mariusz Gąsior podczas IX Konferencji Naukowej Sekcji Prewencji i Epidemiologii PTK „Kardiologia Prewencyjna 2016” (Kraków, 17-18 listopada).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH