Na Śląsku finansowany z unijnych środków program pod nazwą "Wykorzystaj szansę - zdobądź nowe umiejętności" ma podnieść samoocenę młodych ludzi i zwiększyć ich szanse na rynku pracy. Tematyka szkoleń obejmowała prawidłowe funkcjonowanie w grupie, określanie własnych predyspozycji, mocnych i słabych stron, orientację zawodową, ale przede wszystkim nabycie umiejętności ratowania życia.
Szkolenia zorganizowała krakowska Fundacja Świat Dzieciom. Program ruszył na początku września 2008 roku. Pierwszymi uczestnikami zajęć była młodzież z Raciborza. W ciągu kolejnych kilku miesięcy do ich grona dołączyli młodzi ludzie z 11 miast: Sosnowca, Będzina, Pszczyny, Tychów, Rybnika, Katowic, Zabrza, Jaworzna, Mysłowic, Czeladzi i Bielska-Białej.
- Większość uczestników może pochwalić się certyfikatami Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji, które potwierdzają zdobyte przez nich umiejętności. Certyfikaty mogą okazać się przydatne podczas starania się o pracę w wielu zawodach, m.in. strażaka, opiekuna, wychowawcy kolonijnego czy sanitariusza - powiedziała Katarzyna Szoch-Jędrys z Fundacji Świat Dzieciom.
Swoje umiejętności uczestnicy jednej z grup szkoleniowych mogli niespodziewanie potwierdzić w praktyce. Uczestnicząca w szkoleniach będzińska młodzież niepełnosprawna intelektualnie pod okiem instruktora prawidłowo udzieliła pomocy koleżance z grupy, która zasłabła.
Z kolei po pierwszych szkoleniach w Raciborzu z inicjatywy uczestników powstała grupa skupiająca początkujących ratowników - młodzi ludzie mają zamiar dalej szkolić się w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej, a następnie organizować minipokazy i przekazywać swoją wiedzę dzieciom.
W programie "Wykorzystaj szansę - zdobądź nowe umiejętności" udział wzięła śląska młodzież w wieku od 15 do 25 lat, zagrożona wykluczeniem społecznym - z rodzin pozostających pod opieką pomocy społecznej, dotkniętych bezrobociem lub alkoholizmem, a także szkół specjalnych. Uczestnictwo w szkoleniach było bezpłatne - projekt finansowany był w całości ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

- 13:17 Komisarz unijny o znaczeniu szczepień
- 12:44 Premier Mateusz Morawiecki podpisał Pakt na rzecz Dostępności plus 2018-2025
- 12:29 Zalewska: od 2019 roku pedagog lub psycholog w każdej szkole
- 11:59 Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim zostanie odbudowana
- 11:27 Bydgoszcz: pracująca w szpitalu salowa wpadła do szybu windy
- 11:18 Morawiecki: chcemy rok po roku poprawiać los osób niepełnosprawnych
- 10:39 Kuchciński o wsparciu osób niepełnosprawnych: to powinien być całościowy projekt rządowy
- 10:23 Pełnomocnik rządu: protestujący rodzice niepełnosprawnych osiągnęli to, co zapowiadali
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 4 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 5 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 6 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 7 MZ o projekcie majowej listy: będą refundowane nowe terapie
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych