Na Śląsku finansowany z unijnych środków program pod nazwą "Wykorzystaj szansę - zdobądź nowe umiejętności" ma podnieść samoocenę młodych ludzi i zwiększyć ich szanse na rynku pracy. Tematyka szkoleń obejmowała prawidłowe funkcjonowanie w grupie, określanie własnych predyspozycji, mocnych i słabych stron, orientację zawodową, ale przede wszystkim nabycie umiejętności ratowania życia.

Szkolenia zorganizowała krakowska Fundacja Świat Dzieciom. Program ruszył na początku września 2008 roku. Pierwszymi uczestnikami zajęć była młodzież z Raciborza. W ciągu kolejnych kilku miesięcy do ich grona dołączyli młodzi ludzie z 11 miast: Sosnowca, Będzina, Pszczyny, Tychów, Rybnika, Katowic, Zabrza, Jaworzna, Mysłowic, Czeladzi i Bielska-Białej.

- Większość uczestników może pochwalić się certyfikatami Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji, które potwierdzają zdobyte przez nich umiejętności. Certyfikaty mogą okazać się przydatne podczas starania się o pracę w wielu zawodach, m.in. strażaka, opiekuna, wychowawcy kolonijnego czy sanitariusza - powiedziała Katarzyna Szoch-Jędrys z Fundacji Świat Dzieciom.

Swoje umiejętności uczestnicy jednej z grup szkoleniowych mogli niespodziewanie potwierdzić w praktyce. Uczestnicząca w szkoleniach będzińska młodzież niepełnosprawna intelektualnie pod okiem instruktora prawidłowo udzieliła pomocy koleżance z grupy, która zasłabła.

Z kolei po pierwszych szkoleniach w Raciborzu z inicjatywy uczestników powstała grupa skupiająca początkujących ratowników - młodzi ludzie mają zamiar dalej szkolić się w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej, a następnie organizować minipokazy i przekazywać swoją wiedzę dzieciom.

W programie "Wykorzystaj szansę - zdobądź nowe umiejętności" udział wzięła śląska młodzież w wieku od 15 do 25 lat, zagrożona wykluczeniem społecznym - z rodzin pozostających pod opieką pomocy społecznej, dotkniętych bezrobociem lub alkoholizmem, a także szkół specjalnych. Uczestnictwo w szkoleniach było bezpłatne - projekt finansowany był w całości ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH