Śląsk: Wawrzyn Lekarski dla prof. Maciejewskiego i zespołów Prof. Adam Maciejewski, Fot. PTWP

W 2015 roku Wawrzyn Lekarski, najwyższe wyróżnienie Śląskiej Izby Lekarskiej, zostało przyznane prof. Adamowi Maciejewskiemu wraz z zespołem chirurgów i anestezjologów.

Uroczyste wręczenie statuetki i dyplomów odbędzie się w środę (21 października) br. w Domu Lekarza w Katowicach, przy ul. Grażyńskiego 49A o godzinie 15.00.

W trakcie tego spotkania, w którym udział wezmą również kierownicy specjalizacji wraz z nowymi lekarzami specjalistami, okolicznościowy wykład wygłosi laureat prof. Maciejewski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej.

Wyróżnienie wręczone zostanie wszystkim lekarzom, członkom teamu operacyjnego, który pod przewodnictwem prof. Maciejewskiego podjął się wdrożenia pionierskiego projektu przeszczepu twarzy, dla ratowania ludzkiego życia oraz realizacji programu planowych, rozległych zabiegów chirurgii rekonstrukcyjnej z wykorzystaniem technik mikronaczyniowych - podała Izba w informacji dla mediów.

W odróżnieniu od wcześniej przyznanych „Wawrzynów” wręczanych za całokształt działalności, czy wyjątkowy dorobek zawodowy zgromadzony w czasie wielu lat pracy laureatów, ten jest wyrazem uznania dla konkretnego dokonania docenionego przez znawców sztuki medycznej, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Wśród wyróżnionych znaleźli się członkowie dwóch, współpracujących przy zabiegach zespołów: chirurgicznego oraz anestezjologii i intensywnej terapii.

Zespołem chirurgicznym kieruje prof. Adam Maciejewski, do zespołu należą specjaliści chirurgii ogólnej, onkologicznej plastycznej, stomatologicznej i szczękowej oraz laryngologii:  Mirosław Dobrut, Maciej Grajek, Łukasz Krakowczyk, Stanisław Półtorak, Ryszard Szumniak, Cezary Szymczyk, Rafał Ulczok, Janusz Wierzgoń i Krzysztof Oleś.

W skład drugiego z wyróżnionych zespołów, którym kieruje dr Krzysztof Olejnik, wchodzą specjaliści anestezjologii i intensywnej terapii: Elżbieta Basek, Bogdan Drzyzga, Anna Kozakiewicz, Aleksandra Pietrzak-Lasota, Gabriela Poręba, Anna Sokolnicka-Natkaniec oraz Elżbieta Wojarska-Tręda.

„Wawrzyn Lekarski” wyróżnienie Śląskiej Izby Lekarskiej został ustanowiony 2007 roku na mocy uchwały Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach. Ideą, która przyświecała jego twórcom, było uhonorowanie osób, których działalność w różnych dziedzinach, nie tylko medycznych, kwalifikuje się do kategorii osiągnięć wybitnych. Z czasem Wyróżnienie nabrało wysokiej rangi.

Wśród dotychczasowych laureatów Wawrzynu znaleźli m.in.: prof. Adam Cekański - autor podręczników z zakresu położnictwa i ginekologii, które weszły do kanonu specjalistycznego tej dziedziny medycyny; prof. Bożena Hager-Małecka - pediatra i polityk, posłanka na Sejm kilku kadencji; prof. Franciszek Kokot - światowej klasy specjalista nefrolog i endokrynolog; prof. Andrzej Łępkowski - legenda śląskiej laryngologii; prof. Szczepan Łukasiewicz - uznany autorytet z zakresu chirurgii, autor lub współautor kilkudziesięciu prac naukowych publikowanych w kraju i za granicą; prof. Władysław Nasiłowski - anatomopatolog, współtwórca obowiązującego Kodeksu Etyki Lekarskiej; czy dr Zygfryd Wawrzynek - autorytet i współtwórca śląskiej radiologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH