Śląscy lekarze odnowili na Litwie grób znanego neurologa Śląska medycyna bardzo wiele zawdzięcza absolwentom Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie - przypomniał Jacek Kozakiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej. Fot. Archiwum

Śląska Izba Lekarska odnowiła nagrobek spoczywającego na wileńskim cmentarzu na Rossie profesora Karola Władyczki, znanego przedwojennego neurologa i psychiatry. W niedzielę (30 października) na odrestaurowanym grobie śląscy lekarze złożyli kwiaty i zapalili znicze.

- Odnowienie nagrobku profesora Karola Władyczki jest symbolicznym dowodem pamięci o wielkich naszych poprzednikach, nauczycielach i mistrzach - powiedział Jacek Kozakiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej.

Kozakiewicz przypominał, że śląska medycyna bardzo wiele zawdzięcza absolwentom Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i że jedna trzecia śląskiego środowiska lekarskiego po wojnie to absolwenci tych uczelni.

- To oni zaszczepili nam dobre zasady rzetelnej praktyki lekarskiej - zaznaczył prezes Śląskiej Izby Lekarskiej.

Czteroosobowa delegacja Śląskiej Izby Lekarskiej w niedzielę zapaliła też znicze w Ponarach. W czasie II wojny światowej w lesie ponarskim na obrzeżach dzisiejszego Wilna hitlerowcy i kolaborujący z nimi Litwini rozstrzelali 100 tys. ludzi, obywateli Polski, głównie Żydów, ale też 20 tys. Polaków.

- Wśród pomordowanych w Ponarach byli też lekarze, m.in. profesor Kazimierz Pelczar, prekursor onkologii w Polsce - zwrócił uwagę Jacek Kozakiewicz.

Odnowienie grobu profesora Karola Władyczki na Rossie nie jest jednorazowym działaniem Śląskiej Izby Lekarskiej na rzecz utrwalania pamięci lekarzy z dawnych Kresów. Jacek Kozakiewicz zapewnia, że będą poszukiwane "formy wsparcia takich działań" i wierzy, że "znajdą się też następcy".

Renowację grobu prof. Władyczki przeprowadzono ze środków Śląskiej Izby Lekarskiej we wrześniu 2016 roku nakładem 3 tys. euro przy współpracy ze Społecznym Komitetem Opieki na Starą Rossą i Polskim Towarzystwem Medycznym na Litwie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH