Skok do zimnej wody grozi wstrząsem anafilaktycznym FOT. Alex Abian/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Eksperci ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Przygotuj się na wstrząs!" ostrzegają, iż gwałtowne schłodzenie rozgrzanego ciała, np. przez skok do zimnej wody może wywołać wstrząs anafilaktyczny.

Ekspert kampanii "Przygotuj się na wstrząs!" dr Ewa Cichocka-Jarosz zaznacza, że gwałtowne ochłodzenie rozgrzanego organizmu jest ogólnie niebezpieczne, również dla ludzi młodych. Pociąga za sobą ryzyko nagłej śmierci, gdyż powoduje rozregulowanie autonomicznego układu nerwowego (który unerwia serce) i może doprowadzić do ciężkich zaburzeń rytmu serca.

- Osobami szczególnie zagrożonymi wystąpieniem tych zaburzeń są osoby starsze, z chorobą niedokrwienną serca, z zaburzeniami pracy serca w postaci wydłużonego zespołu QT (odcinek QT ocenia się w badaniu EKG) lub zażywający leki wpływające na przewodnictwo wewnątrzsercowe - ostrzega specjalistka.

Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP dr Piotr Dąbrowiecki zwraca jednak uwagę, że nagłe ochłodzenie rozgrzanego ciała może przyczynić się także do wystąpienia groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.

- Skok do zimnej wody może u niektórych osób spowodować degranulację komórek tucznych, czyli gwałtowne wyrzucenie z nich pęcherzyków zawierających histaminę i prostaglandyny. Powoduje to pojawienie się na skórze pokrzywki, może dojść do problemów z oddychaniem i duszności, a nawet do wstrząsu anafilaktycznego - powiedział alergolog.

Wiceprezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Paweł Błasiak przypomina, że wstrząs anafilaktyczny jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia. - Świadomość tego, że może do niego doprowadzić nieodpowiednie przygotowanie przed wejściem do wody, jest kluczowa. Chcemy przeciwdziałać takim wypadkom i przekazywać tę wiedzę, ponieważ może ona komuś uratować życie - tłumaczy.

W materiałach edukacyjnych dla osób wypoczywających nad wodą przedstawione zostały zasady bezpiecznego wchodzenia do wody i zachowania w pobliżu akwenów. Chodzi przede wszystkim o to, by wchodzić do niej stopniowo, gdyż wówczas organizm może wyrównać różnicę temperatur.

Ważne jest też unikanie zachowań grożących ukąszeniem owadów błonkoskrzydłych (jak osa, pszczoła), których jad również może wywołać reakcję anafilaktyczną. Nie powinno się zatem chodzić boso po trawie oraz pić na zewnątrz słodkich napojów i jeść słodyczy, których zapach przyciąga owady.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH