Okres prac polowych co roku oznacza bogate żniwo kalectwa i śmierci dla wielu, wielu wiejskich dzieci. Od 2004 r. nie znamy nawet dokładnej liczby wypadków, którym ulegają najmłodsi.

– Od tego czasu nikt nie ewidencjonuje podobnych przypadków – powiedziała nam Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy. – W życie weszły nowe przepisy dotyczące odszkodowań z KRUZ na dzieci do lat 15. Ponieważ nie ma odszkodowania, nie ma także potrzeby zgłaszania wypadku. Do 2003 r. notowano średnio około 1,5 tys. dzieci poszkodowanych w trakcie pracy w gospodarstwie. Jak jest obecnie nie wiadomo.

W 2007 r. inspektorzy PIP wizytowali ponad 10 tys. gospodarstw rolnych. W 15 proc. spośród nich stwierdzili powierzanie dzieciom niebezpiecznych prac, w tym kierowanie maszynami rolniczymi i wykonywanie czynności wymagających kontaktu ze środkami ochrony roślin. Jednocześnie dokonali przeglądu 5,2 tys. ciągników (uchybienia bhp w 47 proc.), 5 tys. przyczep (uchybienia bhp w 48 proc.), 2,8 tys. kombajnów (uchybienia bhp w 65 proc.) i 4,6 tys. innych maszyn (uchybienia bhp w 44 proc.).  Aż w 1,1 tys. przypadków stwierdzili także niebezpieczny przewóz osób na przyczepach rolniczych oraz na błotnikach traktorów i kombajnów.

Tylko na oddział chirurgii i traumatologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie trafia rocznie 100-150 dzieci ze strasznymi urazami spowodowanymi m. in. przez maszyny rolnicze. Sezon prac polowych odczuwają także chirurdzy ze Szpitala Powiatowego św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, wykonujący rocznie około 60 replantacji kończyn i pełniący od lat ostry dyżur w tym zakresie.

– Nieuwaga, brak wyobraźni, brak opieki - tak podsumowuje przyczyny tych wypadków Adam Domanasiewicz, chirurg trzebnickiej lecznicy. - W ciągu ostatnich lat przyszyliśmy nie tylko setki rąk, ale także 9 dziecięcych nożek.

Inspektorzy PIP ruszą w Polskę także w tym roku.

– Możemy jedynie wizytować, prowadzić działania prewencyjne i edukacyjne - podkreśla Danuta Rutkowska. – Na szczęście ludzie są coraz bardziej świadomi potencjalnych zagrożeń. Niemniej już w tym roku odnotowano kilka wypadków śmiertelnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH