Sejm: będzie więcej programów telewizyjnych dostępnych dla niepełnosprawnych Fot. archiwum

Zwiększenie dostępności programów telewizyjnych dla osób niedowidzących i niedosłyszących - przewiduje znowelizowana w czwartek (22 marca) przez Sejm ustawa o radiofonii i telewizji.

Przygotowaną przez Senat nowelę poparło 429 posłów, 1 był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Jak podkreślono w uzasadnieniu do inicjatywy senackiej, obecnie nadawcy programów telewizyjnych są obowiązani do zapewniania dostępności programów dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku oraz narządu słuchu, przez wprowadzanie odpowiednich udogodnień: audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących oraz tłumaczeń na język migowy, tak aby co najmniej 10 proc. kwartalnego czasu nadawania programu, z wyłączeniem reklam i telesprzedaży, posiadało takie udogodnienia.

Zmiana tego przepisu przewiduje, że nadawcy programów telewizyjnych będą obowiązani do zapewniania dostępności audycji dla tych osób, tak aby co najmniej 50 proc. kwartalnego czasu nadawania programu, z wyłączeniem reklam i telesprzedaży, posiadało takie udogodnienia. Wartość ta ma być osiągnięta w 2024 roku, poprzez jej stopniowe podnoszenie.

Zgodnie z nowelą w 2019 roku udogodnienia dla niepełnosprawnych mają obejmować co najmniej 15 proc., w 2020 r i 2011 r. - 25 proc., a w 2022 roku i 2023 r. 35 proc. kwartalnego czasu nadawania programu.

- Liderem wśród telewizji europejskich zapewniających udogodnienia dla osób niepełnosprawnych jest BBC, której ponad 95 proc. programów zawiera napisy. Telewizja publiczna w Holandii zapewnia napisy w 75 proc. programów. W Hiszpanii od 25-50 proc. programów opatrzonych jest napisami. W Irlandii pomiędzy godz. 18.30 a 23.30 napisy ma aż 90 proc. programów. W Norwegii udział programów z napisami wynosi 50 proc., a w Danii 23 proc. - czytamy w ocenie skutków inicjatywy przygotowanej przez Senat. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH