
W Polsce numerów alarmowych SMS dla niesłyszących jest tyle, ile województw, a nawet więcej. Tymczasem projekt ich scalenia w jeden ogólnopolski system SMS-ów na nr 112 utknął w Ministerstwie Cyfryzacji.
Według statystyk GUS w Polsce jest ok. 400 tys. osób niesłyszących lub niedosłyszące. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia niesłyszący może wezwać pomoc, korzystając z SMS-a alarmowego. Niestety, zamiast jednego, scentralizowanego numeru, w całej Polsce działa kilkanaście numerów alarmowych dla osób niesłyszących.
Każde województwo ma odrębny numer, a nierzadko zdarza się, że kilka, w zależności od powiatu.
- SMS-y alarmowe to jeden z niewielu sposobów wezwania pomocy, z jakiego mogą skorzystać niesłyszący, ponieważ tłumacz języka migowego, czyli najlepsza dla niesłyszących opcja, jest jeszcze rzadko dostępna - mówi Krzysztof Kotyniewicz, sekretarz Polskiego Związku Głuchych.
Niesłyszący wystąpili do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji o utworzenie jednego, zintegrowanego systemu powiadamiania służb dla osób niesłyszących, który oprócz obsługi SMS-ów wysyłanych na numer alarmowy 112 dodatkowo oferowałby pomoc wideotłumacza języka migowego, jednak pomysł został zarzucony ze względu na koszty.
Komunikacja SMS-owa to skuteczna metoda porozumiewania się, która jest już wykorzystywana przez jednostki administracyjne do informowania ludzi o sprawach związanych z miejscem zamieszkania. Wykorzystuje je również Krajowy System Ostrzegania, do którego można zapisać się na stronie internetowej.
- Mechanizm może działać również w drugą stronę na linii człowiek - instytucja i tego typu dwukierunkowa komunikacja jest już powszechnie stosowana. W taki sposób mógłby właśnie funkcjonować ogólnopolski zunifikowany numer ratunkowy dla osób z problemami słuchu. Jest to niezmiernie istotny projekt, bo przecież chodzi tu o ratowanie zdrowia i życia ludzkiego - mówi specjalista w dziedzinie masowej wysyłki SMS, Andrzej Ogonowski z firmy SMSAPI.
Polski Związek Głuchych nie badał dotychczas, jaki odsetek osób niesłyszących ma problemy z posługiwaniem się pisanym językiem polskim. W raporcie Najwyższej Izby Kontroli z 2015 r. podano, że dla blisko 50 tys. osób głuchych w Polsce język migowy jest językiem podstawowym, w pełni zrozumiałym. 70 proc. spośród tych osób ma problemy z pełnym zrozumieniem języka pisanego.
Dla osób, które nie posługują się pisaną polszczyzną, a jedynie językiem migowym, rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie stosownych piktogramów.
Takie rozwiązanie funkcjonuje od około pół roku na Warmii i Mazurach. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie udostępnia czynną przez całą dobę bramkę SMS i specjalną aplikację mobilną z obrazkiem odpowiadającym kategorii zdarzenia: np. wypadek, pożar, włamanie itp. Jedyny warunek umożliwiający korzystanie z rozwiązania to wcześniejsza rejestracja - podobnie jak w przypadku innych dostępnych obecnie numerów SMS-owych.

CZYTAJ TAKŻE
- 10:50 Limanowa: pacjenci murem za niepubliczną poradnią. Powstał komitet protestacyjny
- 10:30 Częstochowa: ponad 2 mln zł dla miejskiego szpitala na pokrycie długów
- 10:15 Małopolskie: oczy uczniów pod opieką specjalistów
- 10:00 Sopot: kolejny etap inwestycji w placówkę z porodówką
- 09:40 Szczecinek: samorząd miasta umożliwił szpitalowi wzięcie kredytu
- 09:20 GIS zapowiada kontrole gastronomii w sezonie letnim
- 09:00 Radom: w ramach bezpłatnych badań wykrywających nowotwory głowy i szyi przebadano już...
- 08:43 Tętnicze nadciśnienie płucne - jak skutecznie je leczymy?
- 1 Ustawa o jawności życia publicznego spowoduje, że dyrektorzy szpitali będą pod specjalnym nadzorem
- 2 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 3 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 4 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 5 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 6 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 7 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
- 8 Prof. Strojek: część leków stosowanych w cukrzycy działa kardioprotekcyjnie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych