W sobotę (16 maja) mieszkańcy Krakowa będą mieli możliwość zbadania ile tlenku węgla wydychają z płuc. Na tej podstawie można określić wpływ palenia na organizm osoby badanej. Akcja prowadzona w ramach europejskiej kampanii prozdrowotnej

Krakowanie będą mogli zbadać się w Galerii Kazimierz od godziny 10.00 do godziny 16. Tam czekać na nich będą już wykonujący badania wolontariusze.

Kraków to szósty polski przystanek na trasie kampanii antytytoniowej realizowanej przez Komisję Europejską na terenie całej Unii. Dotąd w bezpłatnych badaniach na terenie Polski udział wzięło około 1200 osób. Organizatorzy mają nadzieję, że w najbliższą sobotę liczba ta znacznie się zwiększy. Badania smokerlyzerem przeprowadzą studenci medycyny zrzeszeni w krakowskim oddziale IFMSA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny.

- Takie badanie trwa mniej niż pół minuty. To prosty test pozwalający określić wpływ palenia na organizm osoby badanej. Ponadto, badanie poziomu tlenku węgla podnosi świadomość niebezpieczeństw związanych z biernym paleniem- mówi Katarzyna Rąkowska, koordynator kampanii na terenie Polski.

„HELP – dla życia bez tytoniu” to niebanalna kampania antytytoniowa, której celem jest podnoszenie świadomości Europejczyków w zakresie szkodliwości palenia tytoniu. Co ważne edukują w niej młodzi ludzie, którzy dla swoich rówieśników są osobami wiarygodnymi.

31 maja tego roku czyli w Światowy Dzień Bez Tytoniu, rozpocznie się nowa kampania akcji „HELP – dla życia bez tytoniu”. Właśnie na ten cel Komisja Europejska przeznaczyła aż  34 mln euro. Działania nowej kampanii będą prowadzone jednocześnie w 27 krajach Unii Europejskiej.

Strategia działań nowej kampanii powstała w oparciu o wnioski sformułowane podczas konferencji „Komunikacja zdrowia – przykład tytoniu”, która odbyła się w Brukseli w dniach 9-11 października 2008. Ponieważ głównymi adresatami kampanii są ludzie młodzi, Komisja Europejska postanowiła zwrócić się właśnie do nich z prośbą o pomoc w tworzeniu pozytywnego wizerunku niepalenia i promowaniu zachowań prozdrowotnych.

- Organizacje młodzieżowe, które współpracują z młodymi ludźmi i pozwalają im się rozwijać, są kluczowymi elementami stymulującymi aktywne obywatelstwo. Działania prospołeczne powinny zmierzać w kierunku promowania zdrowego stylu życia. Młodzi ludzie mogą i powinni decydować o swoim własnym zdrowiu – powiedziała podczas październikowej konferencji Ines Elise Prainsack, przedstawicielka Europejskiego Forum Młodzieży.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH