Rzeszów: spektakle dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu Rzeszów: spektakle dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Fot. Archiwum

Rzeszowski teatr "Maska" przygotował cztery spektakle z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy. To przedstawienia dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Trzy z nich będzie można zobaczyć w listopadzie jako program pilotażowy.

Jak poinformowała PAP dyrektorka teatru Monika Szela są to przedstawienia przygotowane głównie z myślą o najmłodszych, ale także i dorośli - jej zdaniem - będą się dobrze bawić.

Jak dodała, jest także przygotowany spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych - jednoaktówka Sławomira Mrożka "Na pełnym morzu", który był już zaprezentowany i w przyszłym roku teatr wystawi go ponownie. - Po to przygotowujemy specjalnie dla niepełnosprawnych widzów spektakle, żeby je pokazywać. Jeżeli idea się sprawdzi, będzie zainteresowanie, to na pewno zrealizujemy kolejne tytuły - zapewniła dyrektorka.

W najbliższą niedzielę (8 listopada) pokazany zostanie "Piotruś Pan". W innych terminach publiczność będzie mogła zobaczyć jeszcze "Historię Śnieżki" i "Najmniejszy samolot na świecie".

Koordynatorka pracy artystycznej w "Masce" Joanna Glazar podkreśliła, że do audiodeskrypcji i tłumaczenia na język migowy wybrano przedstawienia najlepsze, cieszące się dużym powodzeniem wśród widzów i odnoszące sukcesy na festiwalach.

Z myślą o widzach niewidomych i niedowidzących przygotowane zostały specjalne słuchawki, w których na żywo lektor opisuje to, co dzieje się na scenie, ale także opisuje np. scenografię, grę aktorów, kostiumy, barwy i światło, których osoby niewidome nie są w stanie samodzielnie zobaczyć.

- Dzięki temu niewidomi mogą w pełni uczestniczyć w spektaklu, podążając za rozwijającym się wątkiem historii, samodzielnie interpretować treści wizualne oraz zrozumieć co dzieje się na scenie - zaznaczyła Glazar.

Natomiast dla osób niesłyszących i niedosłyszących przygotowano tłumaczenie spektaklu na język migowy; w trakcie przedstawienia obok sceny stoi tłumacz, który na bieżąco "miga" tekst sztuki.

Zdaniem Glazar takie spektakle to dla wielu widzów korzystających z audiodeskrypcji lub tłumaczenia na język migowy jedna z niewielu okazji, podczas której mogą w pełni śledzić zamiary twórców przedstawienia i samodzielnie je interpretować.

Na każdy spektakl w okresie pilotażowym wstęp dla osób niewidomych i niesłyszących oraz ich opiekunów jest bezpłatny. Jednak z uwagi na ograniczoną ilość miejsc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Projekt zakładający przystosowanie do odbioru przez osoby z dysfunkcjami wzroku i słuchu czterech spektakli "Maski" został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH