Rzeszów i Częstochowa: nie ma skażenia wody pitnej, są plotki Nie ma skażenia wody pitnej na skutek powodzi.

W różnych miejscach zalanego wodą południa Polski pojawiają się plotki o zatrutej wodzie pitnej. Lokalne władze i sztaby kryzysowe zaprzeczają.

W Rzeszowie rzecznik prezydenta miasta zapewnił mieszkańców, że jakość wody jest taka sama, jak przed tygodniem, a podkarpacki sanepid non stop monitoruje ujęcia.

– Wodociągi są bezpieczne, jakość wody dobra – poinformowała rynek zdrowia.pl Katarzyna Siekierzyńska-Zapała, zastępca Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Niemniej jednak sytuacja zmienia się szybko i niebezpieczeństwo rzeczywiście istnieje. Rodzą się plotki, które mogą wywołać panikę.

Dlatego Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie prowadzi akcję wyjaśniającą i przypomina mieszkańcom, że  fala powodziowa niesie ze sobą zanieczyszczenia bakteryjne i chemiczne groźne dla zdrowia i życia człowieka. Przypomina, że po ustąpieniu powodzi woda w studniach i zbiornikach nie nadaje się do picia i należy doprowadzić je do odpowiedniego stanu technicznego oraz oczyścić i wydezynfekować.

– Porady dotyczące różnych niebezpieczeństw związanych z powodzią zamieszczone są zarówno na naszych stronach internetowych, jak i na ulotkach, które pracownicy sanepidu rozdają mieszkańcom z zagrożonych terenów. Dostarczaj im również środki dezynfekujące, jak na przykład 18 maja w Robczycach podczas akcji dezynfekowania szkoły  – powiedziała rynkowi zdrowia Katarzyna Siekierzyńska-Zapała. Wyjaśniła, że autorami tekstów z konkretnymi poradami są eksperci Państwowego Zakładu Higieny, który sprawuje merytoryczny nadzór nad sanepidem. Dotyczą m.in. kwestii zapobiegania chorobom zakaźnym przewodu pokarmowego, odkażania wody  itp.

Również w Częstochowie pojawiają się niepokojące sygnały o skażeniu wody pitnej.

Dlatego  Częstochowie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w specjalnym komunikacie stwierdziło, że informacje o skażeniu wody pitnej są fałszywe i zapewniło, że „w rejonie obsługiwanym przez Przedsiębiorstwo dostarczana woda spełnia wszystkie wymogi jakościowe i jest zdatna do spożycia.”

Ujęcia wody należą do miejsc najbardziej bronionych przed zalaniem, ale sytuacja zmienia się z godziny na godzinę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH