Rzeszów: IV Podkarpacka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych

Ponad 600 osób niepełnosprawnych z Podkarpacia i Zamojszczyzny oraz ich opiekunowie i wolontariusze wezmą udział w IV Podkarpackiej Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych, która odbędzie się we wtorek (5 czerwca) w Kielnarowej k. Rzeszowa.

Organizatorami imprezy są: studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wraz z opiekunami koła naukowego "Rehabilitant" oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Uczestnikami tegorocznej spartakiady będą osoby niepełnosprawne z ośrodków rehabilitacyjnych, szkół integracyjnych i osoby prywatne z Podkarpacia, a także z Zamojszczyzny, w wieku od kilku do nawet kilkudziesięciu lat. Zostaną oni podzieleni na grupy według stopnia i rodzaju niepełnosprawności.

Do udziału w imprezie zaproszono też, jako gości specjalnych, najmłodszego w historii i pierwszego niepełnosprawnego zdobywcę obu biegunów w ciągu jednego roku Jaśka Melę oraz jednego z najbardziej znanych zawodników trialu rowerowego Krystiana Herbę z Rzeszowa, który zaprezentuje swoje popisy rowerowe.

- Poprzednie spartakiady okazały się dużym sukcesem. Jak pokazuje doświadczenie, to dla uczestników niezapomniane przeżycie, które sprzyja integracji osób niepełnosprawnych, wzbudza ducha sportowej rywalizacji, chęci i gotowości pokonywania barier i ograniczeń oraz popularyzacji sportu - zauważyła rzeczniczka Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Urszula Pasieczna.

Dodała, że spartakiada jest też lekcją praktyczną o wymiarze etyczno-moralnym dla studentów, liderów idei wolontariatu.

Spartakiadę rozpocznie pokazowy mecz niepełnosprawnych sportowców na wózkach inwalidzkich oraz pokazy sportowców niepełnosprawnych z tytułami mistrzowskimi.

Później uczestnicy imprezy będą mogli zmierzyć się w zawodach sportowych: w strzelaniu z łuku, przejazdach przez tor przeszkód. Nie zabraknie też przejazdu ścieżką ekologiczną z przeszkodami.

Konkurencjom sportowym towarzyszyć będą pokazy tańca towarzyskiego na wózkach inwalidzkich, zajęcia z hipoterapii, wspólne śpiewanie. W programie spartakiady przewidziano też konkursy karaoke, konkursy piosenki, malowania twarzy i rysowania w plenerze, występy muzyczne. Na zakończenie zaplanowano biesiadę i zabawy przy muzyce.

- Dla osób niepełnosprawnych sam start jest już dużym sukcesem i wszyscy uczestnicy mają poczucie, że są zwycięzcami własnych słabości. Wielu z nich czeka cały rok na ten jeden dzień, kiedy mogą się zintegrować z innymi osobami niepełnosprawnymi, są w centrum uwagi i wszystkie atrakcje przygotowane są specjalnie dla nich. To daje im poczucie, że są ważni dla innych - podkreśliła Pasieczna.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH