Rzecznik KEP: jest nadzieja na polepszenie ochrony życia Kobiety mają prawo decydowania o swoim życiu, ale nie kosztem życia kogoś innego - przekonuje Kościół Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jest nadzieja na polepszenie ochrony życia w jego pierwszym stadium, co oznacza respektowanie praw człowieka. Teraz potrzeba naszej modlitwy i solidarności - podkreślił rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Za pozytywnym zaopiniowaniem projektu dla komisji polityki społecznej i rodziny głosowało 16 posłów, 9 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Jak ocenił ks. Rytel-Andrianik, bardzo ważną i pilną sprawą jest, by w XXI wieku, kiedy nauka i medycyna bezsprzecznie potwierdzają, że życie człowieka rozpoczyna się w chwili poczęcia, regulacje kodeksowe zabezpieczały prawo do życia każdej osobie.

- To jest podstawowe prawo każdego człowieka, niezależne od jego stanu zdrowia, rokowań lekarskich co do długości życia i innych uwarunkowań. (...) Wszelkie próby odczłowieczania dziecka poczętego, między innymi na poziomie semantycznym, są nieetyczne i godzą w podstawowe zasady moralne. Nie jest to kwestia tylko religii czy światopoglądu, ale systemu wartości cywilizowanego społeczeństwa - zaznaczył.

Ks. Rytel-Andrianik przyznał, że zdarzają się sytuacje, kiedy narodziny wiążą się z dużym cierpieniem np. w przypadku poważnych chorób i wad genetycznych dziecka. Jednak - jak zaznaczył - nawet wtedy obowiązkiem państwa jest prawna ochrona dziecka i danie mu szansy na urodzenie się.

Rzecznik KEP przypomniał sytuacje, w których - pomimo prenatalnej diagnozy, z której wynikało, że dziecko będzie poważnie chore - dziecko urodziło się zdrowe lub, nie będąc w pełni sprawne, dzięki rozwojowi medycyny mogło żyć i funkcjonować w społeczeństwie.

Odnosząc się do argumentu zwolenników aborcji, że kobiety mają prawo do decydowania o swoim zdrowiu, życiu, rozwoju zawodowym, samorealizacji, ks. Rytel-Andrianik zaznaczył, że kobiety powinny cieszyć się w społeczeństwie wielkim szacunkiem i mają prawo decydowania o swoim życiu, ale nie kosztem życia kogoś innego.

- Dlatego po urodzeniu dziecka nikt nie zmusza matek do tego, by się z nim wiązały i je wychowywały. Istnieje przecież możliwość oddania dziecka do adopcji, zrzeknięcia się praw rodzicielskich i nieutrzymywania z nim żadnego kontaktu do końca życia. To wolny wybór i decyzja kobiety, nikt jej nie zmusza, by wychowywała dziecko. Wiele rodzin z wielką radością przyjmie dziecko dzięki adopcji. Obecnie w Polsce liczba małżeństw oczekujących na adopcję jest znacznie większa niż liczba dzieci, które trafiają do ośrodków adopcyjnych - podkreślił.

- Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym komunikacie napisał, że do zadań państwa należy także organizacja opieki medycznej dla kobiet w ciąży i matek oraz silnego systemu wsparcia rodziców i rodzin dzieci chorych - przypomniał rzecznik episkopatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH