Rzeczniczka chorych na otyłość z międzynarodową nagrodą dla pacjentów Magdalena Gajda jest pierwszą polską laureatką nagrody Live On. Give On. Fot. Materiały prasowe

Magdalena Gajda, Społeczna Rzeczniczka Praw Osób Chorych na Otyłość, prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA została pierwszą polską laureatką międzynarodowej nagrody Live On. Give On. Nagroda przyznawana jest pacjentom, którzy dzięki nowoczesnym technologiom medycznym odzyskali zdrowie i swoje nowe życie poświęcają działalności społecznej.

Jak informuje Fundacja OD-WAGA, nagroda Live On. Give On (Żyj i pomagaj) została ustanowiona przez Earla Bakkena, amerykańskiego inżyniera, biznesmena i filantropa, który 1957 r. opracował on pierwszy zewnętrzny rozrusznik serca na baterie.

W 2013 r. Bakken utworzył Fundację, która co roku przyznaje 12 wyróżnień tym pacjentom z całego świata, którzy dzięki nowoczesnym technologiom medycznym odzyskali zdrowie, a swoje nowe życie poświęcają działalności społecznej. Tegoroczne wręczenie nagród odbyło się 13 stycznia na wyspie Kona na Hawajach.

Pierwszą polską laureatką nagrody Earla Bakkena, w edycji 2017 r., została Magdalena Gajda, Fundatorka i Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, która na wniosek Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością (PTBO) pełni także funkcję Społecznego Rzecznika Praw Osób Chorych na Otyłość i reprezentuje Polskę w Radzie Pacjentów Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

Prywatnie Gajda jest dziennikarką prasową i internetową specjalizującą się w problematyce zdrowia i spraw społecznych, a także specjalistką ds. public relations i CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu). Jest autorką ok. 3 tys. artykułów. Za swoją działalność edukacyjną na rzecz integracji osób niepełnosprawnych na rynku pracy otrzymała nagrodę prasową Głównego Inspektora Pracy. Od 15 lat współpracuje z polskimi organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych.

Gajda od dzieciństwa choruje na otyłość. W 2010 r., po wielu nieudanych próbach leczenia zachowawczego otyłości, przy wadze 136 kg. poddała się zabiegowi chirurgii bariatrycznej (gastric by-pass). Obecnie waży 78 kg.

W 2013 r., na prośbę ekspertów PTBO, Gajda po raz pierwszy wspólnie z nimi wystąpiła przed senacką Komisją Zdrowia zwracając uwagę opinii publicznej na zjawiska dyskryminacji i stygmatyzacji osób z otyłością w Polsce. Kilka miesięcy później ukazał się reportaż, w którym upubliczniła swoje tragiczne wspomnienia związane z nieludzkim traktowaniem jej jako osoby z otyłością.

W 2014 r. ufundowała ze środków własnych Fundację Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA. Fundacja jest organizacją ekspercko-pacjencką. Wspierana jest merytorycznie przez specjalistów obesitologów (leczenia otyłości) z PTBO oraz chirurgów bariatrów z Towarzystwa Chirurgów Polskich.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH