Ryzyko zawodowe w ochronie zdrowia, czyli kiedy lekarz staje się pacjentem FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Lekarze także chorują. Jest jednak wiele schorzeń, które dotykają specjalistów znacznie częściej, niż osób, szukających u nich pomocy. Problemy zdrowotne, których ryzyko związane jest z wykonywanymi obowiązkami w placówkach medycznych, to m.in. depresje sytuacyjne i choroby zakaźne.

Depresje sytuacyjne wynikają m.in. ze stresu związanego z nieustannym kontaktem z chorobami, śmiercią, a także koniecznością ciągłego kształcenia się i podnoszenia kwalifikacji. Czynniki te powodują pogorszenie nastroju, trudności w pracy, wypalenie zawodowe, wyczerpanie.

Nie powinni sami się diagnozować
- Lekarze, gdy mają problemy zdrowotne leczą się sami, albo korzystają z pomocy terapeutycznej - mówi Lidia J. Kulikowska, psycholog z Warszawy. - Z chorobami ciała mogą poradzić sobie samodzielnie, często wystarczą środki farmakologiczne. Jeśli jednak wystąpi czynnik psychologiczny, bywa różnie.

Zdaniem psychologa lekarze nie powinni sami się diagnozować. Lekarze jednak nierzadko boją się zwrócić o pomoc, ponieważ martwią się, że wpłynęłoby to na ich karierę. - Powinni obowiązkowo szukać pomocy u innych specjalistów - dodaje Kulikowska.

Jak wskazuje badanie przeprowadzone przez australijską organizację Beyond Blue, zajmującą się problematyką depresji, 1 lekarz na 4 cierpiał na depresję lub inne zaburzenia psychiczne. Długie i nieprzewidywalne godziny pracy, stres związany z obcowaniem z umierającymi lub cierpiącymi pacjentami, a także ryzyko błędnych diagnoz to najczęstsze przyczyny tego rodzaju problemów.

Jak wskazują badania, zaburzenia psychiczne najczęściej obserwowane są wśród onkologów, ginekologów, okulistów.

Zagrożeń jest naprawdę sporo
Dr Marzena Pytel-Kopczyńska z Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej przypomina (Dysfunkcje systemu człowiek-praca w podmiotach leczniczych; Acta Universitatis Lodziensis, Folia Oeconomica 288, 2013), że identyfikacja czynników występujących w środowisku pracy personelu medycznego, według danych Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy to:

• zagrożenia biologiczne (gruźlica, HIV, SARS, zapalenie wątroby, zakażenia na skutek ukłucia igłą)
• czynniki psychofizyczne (dźwiganie i przemieszczania pacjenta, stres, agresja, przemoc)
• czynniki chemiczne (leki aplikowane w leczeniu nowotworów i dezynfektanty)
• czynniki fizyczne (promieniowanie jonizujące, potknięcie się, upadki)
• czynniki wynikające z organizacji pracy (np. praca zmianowa, komunikowanie się w organizacji).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH