Rybnik: odsłonięto płaskorzeźbę doktora Juliusza Rogera Rybnik: odsłonięto płaskorzeźbę doktora Juliusza Rogera. Fot. Archiwum

W Rybniku odsłonięto w czwartek (23 czerwca) płaskorzeźbę przedstawiającą XIX-wiecznego lekarza i przyrodnika Juliusza Rogera, inicjatora budowy szpitala nazwanego później jego imieniem. Władze miasta chcą przejąć i zrewitalizować ten obiekt oraz teren wokół niego.

Płaskorzeźbę odsłonięto z udziałem lokalnych i regionalnych władz w Parku Bukówka, w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań byłego szpitala. Uroczystość zbiega się w czasie z decyzją rybnickich radnych powiatowych, którzy podjęli uchwałę o przekazaniu miastu Zespołu Szpitalnego im. Juliusza Rogera.

Zgoda na dokonanie darowizny nieruchomości finalizuje starania prezydenta Rybnika Piotra Kuczery, prowadzone od ubiegłego roku. Przejęcie przez miasto poszpitalnego kompleksu - na które formalną zgodę muszą wyrazić teraz miejscy radni - to zielone światło dla rozpoczęcia działań, związanych z jego rewitalizacją.

Planowana do zagospodarowania "Strefa Juliusz", czyli teren pomiędzy ulicami: Klasztorną, Miejską i 3 Maja, to nie tylko były szpital. Poza rewitalizacją istniejących budynków, teren ten otworzy się na mieszkańców również w sensie dosłownym. Mur dzielący poszpitalny kompleks od Parku Bukówka zostanie zburzony, tworząc zupełnie nową, obszerną przestrzeń rekreacyjną.

- Nie może być przyzwolenia dla bylejakości. Mamy piękną architekturę, którą trzeba zachować, szukać obszarów, w których możemy ją jeszcze lepiej wyeksponować. Chcę, żeby "Strefa Juliusz" właśnie temu służyła - powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa podkreślał, że rewitalizacja, jakość życia, to hasła, na które dziś stawia się w regionie. - Dziś wiele budynków, będących spuścizną minionych epok zmienia swoje oblicze, zmienia swoją rolę i znaczenie. Myślę tutaj o zakładach pracy, ale o takich historycznych budynkach, jak ten były rybnicki szpital. To ważne, żeby zrobić wszystko, by te obiekty zachować dla potomnych - wskazał.

Odsłonięta w czwartek płaskorzeźba to kolejny sposób upamiętnienia tej postaci Juliusza Rogera. Imię Juliusza przyjęła też ustanowiona w Rybniku Górnośląska Nagroda Literacka, której pierwsza edycja rozstrzygnięta zostanie podczas tegorocznych Rybnickich Dni Literatury.

Juliusz Roger urodził się w 1819 roku Niederstotzingen koło Ulm w Niemczech. Ukończył studia medyczne w Tybindze, a następnie studia specjalistyczne w Wiedniu. W 1847 roku przybył do Rud Raciborskich, przyjmując zaproponowane mu przez księcia raciborskiego Wiktora I stanowisko nadwornego lekarza. Oprócz leczenia rodziny książęcej swoją pracę dzielił między trzy ośrodki: Pilchowice, Rudy i Rybnik.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH