Ruszyła II edycja konkursu na aktywizację zawodową przewlekle chorych

Do 1 września organizacje pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi mogą zgłaszać projekty do II edycji konkursu "Zwyczajnie Aktywni" - poinformowali pomysłodawcy. Celem programu jest aktywizacja zawodowa osób cierpiących na te przewlekłe schorzenia.

Organizatorzy konkursu zachęcają do wzięcia udziału w nim organizacje pacjentów z całej Polski. Trzy najlepsze inicjatywy zostaną nagrodzone grantami w wysokości 30 tys. zł na ich realizację. Projekt należy przestawić razem z harmonogramem i kosztorysem.

Diagnozę autoimmunologicznej choroby zapalnej może usłyszeć osoba w każdym wieku, ale najczęściej są to ludzie młodzi między 20. a 45. rokiem życia. Do schorzeń tych zalicza się m.in. nieswoiste zapalenia jelita (NZJ), jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także łuszczycę oraz zapalne schorzenia stawów, w tym m.in. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK).

Statystyki wskazują, że w Polsce na choroby z tej grupy mogą cierpieć ok. 2 mln osób, a nawet więcej. 

- Osoby z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit są w większości osobami młodymi i chciałyby znaleźć zatrudnienie. Tymczasem choroba, jej objawy i przykre dolegliwości oraz wynikający z tego dyskomfort psychiczny i fizyczny, bardzo to utrudniają - powiedziała Wiesława Bednawska, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniowskiego-Crohna, które w I edycji konkursu za projekt „Droga do Pracy" otrzymało jeden z trzech grantów w wysokości 30 tys. złotych.

Do najczęstszych objawów NZJ należą: bóle brzucha, biegunki (nawet 20-30 wypróżnień dziennie), krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Osoby, które cierpią na te schorzenie często muszą przechodzić operacje chirurgiczne polegające na wycięciu fragmentu lub całego jelita.

- Powrót tych pacjentów do kondycji fizycznej trwa miesiącami, a czasem nawet latami, więc bardzo trudno odnaleźć się później nie tylko w pracy, ale też zbierać siły i motywować siebie do prowadzenia jak najbardziej normalnego życia - powiedziała Bednawska.

Projekt jej organizacji pt. „Droga do Pracy" jest skierowany do osób, które potrzebują wsparcia w utrzymaniu i kontynuacji pracy zawodowej, planują zmianę profilu zatrudnienia lub pragną dokonać wyboru ścieżki kariery odpowiadającej ich predyspozycjom i ograniczeniom wynikającym z choroby.

Dzięki współpracy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu pacjenci będą też mogli uczestniczyć w zajęciach z zakresu umiejętności poruszania się po rynku pracy, zajęciach z przedsiębiorczości oraz warsztatach z autoprezentacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH