Rusza projekt "Muzeum przyjazne osobie z autyzmem" FOT. PTWP

Fundacja Prodeste z Opola rozpoczęła rekrutację muzeów do programu, który ma pomóc w dostosowaniu ich oferty do potrzeb osób z autyzmem. Dziś nie ma ani jednego muzeum, które byłoby w pełni pozbawione barier - oceniła prezes fundacji Joanna Ławicka.

Projekt "Muzeum przyjazne osobie z autyzmem" ma trwać do końca roku, został dofinansowany w 75 proc. ze środków resortu kultury.

Kompleksowym programem objętych zostanie 20 placówek, których oferta jest atrakcyjna dla dzieci. - Są rozsiane po całym kraju. Mamy właściwie z każdego województwa jakieś muzeum wybrane, od bardzo malutkich, wąsko tematycznych placówek po duże instytucje kultury - wyjaśniła Ławicka.

Cały program współpracy z muzeami składa się z kilku etapów. Na pierwszym etapie są szkolenia dla pracowników, które zawierają ogólne informacje i wsparcie - jak prezentować zbiory i kontaktować się ze zwiedzającymi ze spectrum autyzmu.

- Nasi terapeuci wspólnie z pracownikami muzeum wypracowują też metody pracy przy organizowaniu lekcji muzealnych. Kolejnym krokiem będzie zorganizowanie wycieczki dla dzieci ze spectrum autyzmu do danego muzeum. Sprawdzimy, jak wygląda po tym szkoleniu sytuacja i dowiemy się, co jeszcze wymaga zmiany - wyjaśniła Ławicka.

Dodała, że następnym elementem będzie opracowanie wraz z muzealnikami obszernego przewodnika dla dzieci z autyzmem na temat konkretnego muzeum, jego zbiorów, oferty edukacyjnej. Ostatni etap to ogólnopolska konferencja szkoleniowa pod koniec roku, w Warszawie.

Prezes Prodeste powiedziała, że bardzo ważne będzie określenie, w jaki sposób placówka muzealna jest w stanie dostosować się do potrzeb dziecka niemówiącego, z różnymi zaburzeniami rozumienia języka, z problemami w komunikacji.

- To indywidualna praca z każdą placówką. Nie chcemy dyrektorom czy pracownikom narzucać żadnego wzorca, tylko chcemy pracować razem z nimi i wspólnie wyjść naprzeciw potrzebom tej specyficznej grupy zwiedzających, dopasowując się do specyfiki muzeum - powiedziała.

- O ile muzea są już przygotowane na wizytę osób z innych grup niepełnosprawności, o tyle w przypadku osób z autyzmem nie ma się na czym oprzeć. W Polsce jest tylko jedno muzeum, które podjęło większy wysiłek, by do nich dotrzeć - powiedziała Joanna Ławicka.

To Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które opracowało przewodnik dla dzieci ze spektrum autyzmu i zbiór zwrotów w postaci piktogramów, by mogły za ich pomocą sygnalizować swoje potrzeby. Przewodnik został przygotowany przy współpracy z Fundacją Synapsis.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH