
Fundacja Prodeste z Opola rozpoczęła rekrutację muzeów do programu, który ma pomóc w dostosowaniu ich oferty do potrzeb osób z autyzmem. Dziś nie ma ani jednego muzeum, które byłoby w pełni pozbawione barier - oceniła prezes fundacji Joanna Ławicka.
Projekt "Muzeum przyjazne osobie z autyzmem" ma trwać do końca roku, został dofinansowany w 75 proc. ze środków resortu kultury.
Kompleksowym programem objętych zostanie 20 placówek, których oferta jest atrakcyjna dla dzieci. - Są rozsiane po całym kraju. Mamy właściwie z każdego województwa jakieś muzeum wybrane, od bardzo malutkich, wąsko tematycznych placówek po duże instytucje kultury - wyjaśniła Ławicka.
Cały program współpracy z muzeami składa się z kilku etapów. Na pierwszym etapie są szkolenia dla pracowników, które zawierają ogólne informacje i wsparcie - jak prezentować zbiory i kontaktować się ze zwiedzającymi ze spectrum autyzmu.
- Nasi terapeuci wspólnie z pracownikami muzeum wypracowują też metody pracy przy organizowaniu lekcji muzealnych. Kolejnym krokiem będzie zorganizowanie wycieczki dla dzieci ze spectrum autyzmu do danego muzeum. Sprawdzimy, jak wygląda po tym szkoleniu sytuacja i dowiemy się, co jeszcze wymaga zmiany - wyjaśniła Ławicka.
Dodała, że następnym elementem będzie opracowanie wraz z muzealnikami obszernego przewodnika dla dzieci z autyzmem na temat konkretnego muzeum, jego zbiorów, oferty edukacyjnej. Ostatni etap to ogólnopolska konferencja szkoleniowa pod koniec roku, w Warszawie.
Prezes Prodeste powiedziała, że bardzo ważne będzie określenie, w jaki sposób placówka muzealna jest w stanie dostosować się do potrzeb dziecka niemówiącego, z różnymi zaburzeniami rozumienia języka, z problemami w komunikacji.
- To indywidualna praca z każdą placówką. Nie chcemy dyrektorom czy pracownikom narzucać żadnego wzorca, tylko chcemy pracować razem z nimi i wspólnie wyjść naprzeciw potrzebom tej specyficznej grupy zwiedzających, dopasowując się do specyfiki muzeum - powiedziała.
- O ile muzea są już przygotowane na wizytę osób z innych grup niepełnosprawności, o tyle w przypadku osób z autyzmem nie ma się na czym oprzeć. W Polsce jest tylko jedno muzeum, które podjęło większy wysiłek, by do nich dotrzeć - powiedziała Joanna Ławicka.
To Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które opracowało przewodnik dla dzieci ze spektrum autyzmu i zbiór zwrotów w postaci piktogramów, by mogły za ich pomocą sygnalizować swoje potrzeby. Przewodnik został przygotowany przy współpracy z Fundacją Synapsis.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- ŚR21:18 Wielka Brytania: szpital zapewni Alfiemu możliwie najlepszą opiekę
- ŚR21:12 Warszawa: rozmawiali o problemach rodziców z niepełnosprawnościami
- ŚR20:29 Prof. Strojek: część leków stosowanych w cukrzycy działa kardioprotekcyjnie
- ŚR20:13 Badania: zbyt długie siedzenie blokuje czynności poznawcze mózgu
- ŚR20:05 EEC 2018: sesje dotyczące sektora medycznego - terminy, potwierdzeni prelegenci
- ŚR19:18 Giełda: kolejny spadek wartości akcji firmy telemedycznej
- ŚR19:09 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
- ŚR18:19 Rafalska: naszą polityką nie możemy dzielić osób niepełnosprawnych
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 5 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 6 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 7 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych