Rusza edukacyjna gra miejska na temat profilaktyki HIV/AIDS Rusza edukacyjna gra miejska na temat profilaktyki HIV/AIDS. Fot. PTWP, Piotr Waniorek

25 września rusza edukacyjna gra miejska na temat profilaktyki HIV/AIDS. "Let's talk about sex!" odbędzie się w Warszawie.

Gra miejska "Let's talk about sex!" jest autorskim pomysłem Stowarzyszenia Program STACJA realizowanym raz w roku na ulicach warszawskiego Śródmieścia. Tegoroczną, piątą edycję gry organizują wspólnie Stowarzyszenie Program STACJA i Społeczny Komitet ds. AIDS.

Jak podkreślają organizatorzy, liczba wykrywanych w Polsce zakażeń HIV wzrasta z roku na rok. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba zakażonych podwoiła się, a średnio co roku przybywa 13 proc. nowych przypadków. W Polsce statystycznie każdego dnia 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV.

W województwie mazowieckim w zeszłym roku wykryto 215 nowych przypadków, co stanowi 19,81 proc. wszystkich wykrytych zakażeń na terenie naszego kraju. Epidemiolodzy szacują, że liczba osób zakażonych w Polsce może być nawet trzykrotnie większa niż liczba zdiagnozowanych zakażeń.

Wiele z tych przypadków dotyczy ludzi młodych. Gra miejska "Let's talk about sex!" ma być formą profilaktyki kierowanej właśnie do tej grupy. Jej uczestnicy zmierzą się z tematem bezpieczniejszego seksu i profilaktyki HIV/AIDS.

Jak dochodzi do zakażenia HIV? Jakie zachowania są bezpieczne, a jakie ryzykowne? Czy ryzyko zakażenia dotyczy każdego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekać będą w pięciu punktach rozmieszczonych w warszawskim Śródmieściu. Na każdym z nich uczestnicy rozwiązywać będą specjalnie przygotowane zadania.

Organizatorzy zapewniają, że aby wziąć udział w grze, nie trzeba mieć szerokiej wiedzy na temat profilaktyki HIV - na każdym punkcie uczestnikom towarzyszyć będą edukatorzy i edukatorki organizacji pozarządowych.

- Wiemy, że wokół tematyki seksualności i profilaktyki HIV narosła cała masa mitów i stereotypów. Dlatego też chcemy w trakcie gry stworzyć uczestnikom swobodną i bezpieczną przestrzeń do rozmowy, dzielenia się wątpliwościami i zadawania pytań - mówi koordynatorka projektu Katarzyna Kałuska.

Gra rozpocznie się o godz. 17 na placu przed wejściem do Metra Centrum (tzw. Patelni). W grze może wziąć udział każdy chętny powyżej 15. roku życia, bezpłatnie, bez zapisów. Wystarczy przyjść na start gry w dowolnej chwili między godz. 17 a 20.30 i odebrać legitymację gracza z wyznaczoną trasą.

W Polsce od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 kwietnia br. stwierdzono zakażenie HIV u 18 tys. 975 osób, odnotowano 3 tys. 229 zachorowań na AIDS; 1 tys. 298 chorych zmarło. W połowie 2015 r. leczeniem ARV objętych było około 8342 pacjentów, w tym 112 dzieci.

Eksperci szacują, że w Polsce aż 70 proc. wszystkich zakażonych nie wie, że są nosicielami wirusa HIV.

W opublikowanym w lipcu br. raporcie Najwyższa Izba Kontroli zwróciła uwagę, że w naszym kraju zaniedbywana jest profilaktyka HIV i AIDS - co roku przeznaczanych jest na nią mniej środków.
 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH