Rozpoczęła się kampania na rzecz aktywizacji bezrobotnych osób niepełnosprawnych W Polsce tylko 22 proc. osób z niepełnosprawnościami jest aktywnych zawodowo Fot. PTWP

We wtorek (27 września) rozpoczęła się kampania pt. "Dają radę dzięki Twojemu wsparciu". Jej celem jest aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych.

Kampanię organizuje Fundacja Aktywizacja, która planuje zebrać od darczyńców pieniądze umożliwiające sfinansowanie części pomysłów fundacji na aktywizację bezrobotnych osób niepełnosprawnych. Według szacunków, zebrane środki pozwolą na aktywizację ok. 1,8 tys. osób. Kampania ma się zakończyć 4 listopada.

Przemysław Żydok z Fundacji Aktywizacja zaznaczył we wtorek, że chodzi o promowanie osób z niepełnosprawnościami, pokazanie, że dają radę.

- Nasza kampania to zwrócenie godności osobom niepełnosprawnym. Pozwoli im odzyskać pewność siebie i sens życia. Dzięki pracy podniosą poczucie własnej wartości - dodał.

Żydok zaznaczył, że kampania pozwoli osobom niepełnosprawnym m.in. na skorzystanie z profesjonalnych doradców zawodowych. - Wsparcie zaczynamy od indywidualnego planu działania. Doradca zawodowy rozpoznaje silne i słabe strony, potrzeby i motywacje osoby niepełnosprawnej. W ramach doradztwa jest także doradztwo psychologiczne i prawne, jeśli jest taka potrzeba - wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, że dzięki działaniom fundacji niepełnosprawni będą mogli zdobyć nowe zawody, np. księgowego, czy kadrowej. - Mamy też szkolenia z kompetencji cyfrowych - wyliczał członek fundacji Aktywizacja. Dodał, że niepełnosprawni będą mogli skorzystać również z praktyk zawodowych. Udział w kampanii jest bezpłatny.

Według Żydoka, w Polsce zbyt duża liczba niepełnosprawnych jest bezrobotna - tylko 22 proc. osób z niepełnosprawnościami jest aktywnych zawodowo. W niektórych krajach UE jest to ponad 50 proc. Eksperci wskazują, że na polskim rynku pracy mogłoby pracować 30 proc. niepełnosprawnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH