Rock i jazz po dyżurze: lekarze grają, śpiewają, mają swoje festiwale Zespół lekarzy SO z Chicago i Marek Kania (pierwszy z prawej) na scenie Med&Art; FOT. FRK

Piątkowe październikowe popołudnie. Na scenie Teatru Nowego w Zabrzu trwają gorączkowe przygotowania do niecodziennego koncertu w ramach Konfrontacji Med&Art 2016. Za chwilę na scenie pojawią się m.in. laryngolodzy, interniści, kardiolodzy, onkolodzy, stomatolodzy, dla których muzyka stała się drugą pasją życia.

Wielu z nich przyznaje, bez niej trudno byłoby im być lekarzami. - Od dziecka chciałem grać i zawsze fascynował mnie rock, brzmienie gitary elektrycznej, basowej, perkusji. I tak mi już zostało… - mówi Piotr "Pioter" Wojcieszek, lider zespołu Bokonon, na co dzień lekarz onkolog w Centrum Onkologii w Gliwicach.

Próby są obowiązkowe
Jak przyznaje "Pioter" nie jest ławo znaleźć czas na próby zespołu, kiedy każdy z jego członków ma odrębne, pochłaniające go życie zawodowe. Jednak raz w tygodniu, wieczorami, próby są obowiązkowe.

Muzyka Bokonon to, jak określają jego członkowie, hard rock - gitarowe brzmienie, przesterowane dźwięki, inspirowane bluesem akustycznym. Sięgają też po nowe brzmienia. Lubią eksperymentować, można usłyszeć w ich muzyce między innymi echa tradycyjnego bluesa, ale i Motor Head, Deep Purple, Sex Pistols oraz wielu innych "kamieni milowych" na drodze rozwoju rocka.

"Pioter", który na co dzień zajmuje się brachyterapią, wyspecjalizowaną dziedziną onkologii, przyznaje, że jest to niezwykle obciążający, zwłaszcza psychicznie zawód.

- Muzyka, pozwala mi się oderwać od medycznej rzeczywistości, zregenerować. Jeśli cofniemy się do korzeni muzyki rockowej - bluesa i murzyńskiego zaśpiewu przy pracy na polach bawełny czy plantacjach trzciny cukrowej - to była zawsze ucieczka przed trudną codziennością - opowiada lekarz.

- Kiedy spotykamy się na próbie zespołu, przez chwilę ze sobą rozmawiamy, a później każdy się koncentruje na muzyce, na osiągnięciu wspólnego celu jakim jest brzmienie całej grupy. Czasem musimy iść na kompromisy, które generalnie wychodzą nam na dobre - mówi dr Wojcieszek.

Prof. Zbigniew Nawrat (z gitarą), organizator Konfrontacji Med&Art
Prof. Zbigniew Nawrat (z gitarą), organizator Konfrontacji Med&Art

Cały ten jazz
W rodzinie Macieja Zielińskiego, który wybrał laryngologię, muzykuje całe najmłodsze pokolenie rodziny. Za namową rodziców wszyscy ukończyli średnie szkoły muzyczne. Młodsza siostra realizuje swoją pasję w muzyce klasycznej, starsza studiuje jednocześnie medycynę i dyrygenturę orkiestrową.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH