Religijne organizacje pożytku publicznego, zajmujące się działalnością charytatywną proszą o przekazanie na ich rzecz jednego procentu podatku dochodowego. Termin rozliczenia się z fiskusem mija 30 kwietnia.

O odliczenie 1 proc. na rzecz Caritas Polska apeluje jej dyrektor ks. Marian Subocz. Dzięki przekazanym środkom może finansować, między innymi, działalność hospicjów i warsztatów terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych.

Dochód z 1 proc. może wesprzeć Fundację Hospicyjną, która wspomaga ponad 100 hospicjów w Polsce. Pracownicy i wolontariusze tych placówek każdego dnia starają się, by ich pacjenci umierali bez bólu i w otoczeniu przyjaznych ludzi. Opieka hospicyjna jest dla pacjentów bezpłatna, a kontrakty podpisywane z NFZ zaspokajają zwykle jedynie część potrzeb poszczególnych placówek. Fundacja pomaga hospicjom m.in. przekazując sprzęt medyczny i materiały opatrunkowe, wspierając poprzez Fundusz Dzieci Osieroconych, które straciły swoich bliskich czy organizując szkolenia dla wolontariuszy. Do tej pory Fundacja przekazała hospicjom darowizny o wartości ponad 5 mln zł. Szczegóły na stronie: www.hospicja.pl

Na wsparciu podatników zależy także Towarzystwu Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Działalność ośrodka obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny życia osób niewidomych. W Laskach kształcone i wychowywane są niewidome i niedowidzące dzieci. Opiekunowie prowadzą także rehabilitację dzieci i młodzieży, przygotowują ją do samodzielnego życia, pomagają też dorosłym niewidomym. Założycielką Towarzystwa i zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które prowadzą ośrodek w Laskach, była Róża Czacka, która sama w młodości straciła wzrok. Więcej informacji na stronie: www.laski.edu.pl

Na wsparcie z 1 proc. podatku oczekują także organizacje kościelne zajmujące się opieką nad osobami niepełnosprawnymi, w tym Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „KLIKA” w Krakowie i Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2004 r. każdy podatnik może przekazać 1 proc. swojego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Odliczonej kwoty nie wpłaca sam podatnik, lecz urząd skarbowy. Dlatego przy rozliczaniu PIT-ów trzeba jedynie odliczyć ze swojego podatku dochodowego jeden procent i wpisać tę sumę w odpowiedniej rubryce, podając nazwę i numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH