Ratusz ocenia: stolica coraz bardziej przyjazna osobom niepełnosprawnym

Warszawa staje się coraz bardziej przyjazna dla osób niepełnosprawnych; miasto sukcesywnie walczy z barierami architektonicznymi, ułatwia dostęp do placówek kulturalnych i urzędów - przekonywała stołecznych radnych Irena Chmiel z Biura Pomocy i Projektów Społecznych.

Z informacją prezydent stolicy o realizacji programu "Warszawa Miasto bez barier" w latach 2013 i 2014 radni zapoznali się na czwartkowej (28 sierpnia) sesji Rady Warszawy.

- W tym roku środki rozdysponowane przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych na programy na rzecz osób niepełnosprawnych wyniosły już prawie 5 mln złotych, tylko w pierwszym półroczu działania dofinansowane przez miasto objęły ok. 4,5 tys. osób niepełnosprawnych zamieszkałych w Warszawie. Mamy przekonanie, że te działania przyczyniają się do wzrostu jakości życia osób niepełnosprawnych i zapewniają mieszkańcom Warszawy należyte wsparcie w zakresie terapii, rehabilitacji i opieki psychologicznej - mówiła zastępczyni dyrektora Biura Irena Chmiel.

Dodała, że stołeczne centrum osób niepełnosprawnych, które funkcjonuje od 2008 r., i w którym skoncentrowane są wszystkie działania urzędu miejskiego dotyczące pomocy niepełnosprawnym, obsługuje rocznie ok. 15 tys. osób.

Z informacji zaprezentowanych przez przedstawicielkę ratusza wynika, że 96,5 proc. taboru obsługującego warszawskie linie autobusowe to przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych autobusy niskopodłogowe. Gorzej jest z tramwajami - tylko 40 proc. z nich umożliwia wygodne podróżowanie osób na wózkach inwalidzkich. Miasto zapewnia za to specjalistyczny transport samochodowy - miesięcznie wykonywanych jest średnio ponad 2 tys. takich kursów, z przewozów korzysta ok. 400 osób niepełnosprawnych.

W rejestrze warszawskiej mapy barier architektonicznych, którą od 2011 koordynuje magistrat we współpracy z organizacjami pozarządowymi znajduje się obecnie ok. 900 miejsc o ograniczonej dostępności.

Jak wyjaśniła Chmiel rejestr służy "prezentacji dobrych praktyk i ustaleniu priorytetów przy bieżących remontach ulic, placów i innych miejsc w przestrzeni publicznej i dopilnowaniu, by remonty prowadziły do usuwania barier i zwiększania dostępność dla osób niepełnosprawnych". - W bieżącym roku przeznaczono dodatkowy milion złotych, za który jeszcze do końca 2014 r. powinno udać się usunąć ok. 200 drobnych, ale uciążliwych utrudnień - zapewniła.

Przedstawicielka ratusza podkreśliła, że urząd miejski prowadzi także ogólnodostępny serwis internetowy, który zawiera informacje o dostosowaniu stołecznych obiektów użyteczności publicznej do potrzeb różnych grup osób niepełnosprawnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH