
Warszawa staje się coraz bardziej przyjazna dla osób niepełnosprawnych; miasto sukcesywnie walczy z barierami architektonicznymi, ułatwia dostęp do placówek kulturalnych i urzędów - przekonywała stołecznych radnych Irena Chmiel z Biura Pomocy i Projektów Społecznych.
Z informacją prezydent stolicy o realizacji programu "Warszawa Miasto bez barier" w latach 2013 i 2014 radni zapoznali się na czwartkowej (28 sierpnia) sesji Rady Warszawy.
- W tym roku środki rozdysponowane przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych na programy na rzecz osób niepełnosprawnych wyniosły już prawie 5 mln złotych, tylko w pierwszym półroczu działania dofinansowane przez miasto objęły ok. 4,5 tys. osób niepełnosprawnych zamieszkałych w Warszawie. Mamy przekonanie, że te działania przyczyniają się do wzrostu jakości życia osób niepełnosprawnych i zapewniają mieszkańcom Warszawy należyte wsparcie w zakresie terapii, rehabilitacji i opieki psychologicznej - mówiła zastępczyni dyrektora Biura Irena Chmiel.
Dodała, że stołeczne centrum osób niepełnosprawnych, które funkcjonuje od 2008 r., i w którym skoncentrowane są wszystkie działania urzędu miejskiego dotyczące pomocy niepełnosprawnym, obsługuje rocznie ok. 15 tys. osób.
Z informacji zaprezentowanych przez przedstawicielkę ratusza wynika, że 96,5 proc. taboru obsługującego warszawskie linie autobusowe to przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych autobusy niskopodłogowe. Gorzej jest z tramwajami - tylko 40 proc. z nich umożliwia wygodne podróżowanie osób na wózkach inwalidzkich. Miasto zapewnia za to specjalistyczny transport samochodowy - miesięcznie wykonywanych jest średnio ponad 2 tys. takich kursów, z przewozów korzysta ok. 400 osób niepełnosprawnych.
W rejestrze warszawskiej mapy barier architektonicznych, którą od 2011 koordynuje magistrat we współpracy z organizacjami pozarządowymi znajduje się obecnie ok. 900 miejsc o ograniczonej dostępności.
Jak wyjaśniła Chmiel rejestr służy "prezentacji dobrych praktyk i ustaleniu priorytetów przy bieżących remontach ulic, placów i innych miejsc w przestrzeni publicznej i dopilnowaniu, by remonty prowadziły do usuwania barier i zwiększania dostępność dla osób niepełnosprawnych". - W bieżącym roku przeznaczono dodatkowy milion złotych, za który jeszcze do końca 2014 r. powinno udać się usunąć ok. 200 drobnych, ale uciążliwych utrudnień - zapewniła.
Przedstawicielka ratusza podkreśliła, że urząd miejski prowadzi także ogólnodostępny serwis internetowy, który zawiera informacje o dostosowaniu stołecznych obiektów użyteczności publicznej do potrzeb różnych grup osób niepełnosprawnych.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- CZ, 21:25 Badanie: czy kampanie prozdrowotne mają realny wpływ na nasze życie?
- CZ, 21:09 Elbląg: nowy konkurs na dyrektora szpitala, tłumu chętnych nie widać
- CZ, 20:29 II Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych: trwa rejestracja
- CZ, 20:02 Śląskie: jest postępowanie ws. nieważności uchwały preferującej zaszczepione dzieci
- CZ, 19:18 Ekspert: wstępne wyniki programu KOS-zawał są bardzo zachęcające
- CZ, 19:10 Szczecin: w szpitalu w Zdrojach zoperowali skoliozę nowatorską metodą
- CZ, 18:28 Cieszyn: dzięki instalacji fotowoltaicznej szpital zaoszczędzi 50 tys. zł rocznie
- 1 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- 2 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
- 3 Eksperci: stwardnienie rozsiane nie oznacza niepełnosprawności
- 4 Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- 5 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- 6 Starzeją się lekarze i pielęgniarki. Następców ze świecą szukać
- 7 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych