Ratownicy za kilka dni wracają z Nepalu Polscy strażacy na lotniksu w Katmandu, Fot. Maciej Garczyński/strona KG PSP

Strażacy, którzy biorą udział w akcji ratowniczej w Nepalu, w najbliższych dniach wrócą do kraju. W tej chwili w dotkniętym skutkami trzęsienia ziemi Nepalu przebywa 81 polskich strażaków. Są wśród nich lekarze i ratownicy medyczni, wszyscy należą do grupy poszukiwawczej HUSAR.

Do Nepalu wylecieli przed tygodniem, by wziąć udział w akcji ratowniczo-poszukiwawczej. Prowadzili działania w dzielnicach Katmandu, a także w kilku górskich miejscowościach w rejonie Gorkha. Natomiast od czwartku pomagali nepalskiej armii w dotarciu do ciał ofiar znajdujących się pod gruzami. Niestety, nie udało im się odnaleźć żywych ludzi.

Jak w poniedziałek (4 maja) podał Wydział Informacji i Promocji KG PSP, od wczesnych godzin porannych trwa zwijanie obozowiska. Późnym popołudniem planowany jest wyjazd polskich strażaków na lotnisko. Cały dzień poświęcony będzie również na przekazywanie sprzętu Polakom mieszkającym w Nepalu (namioty, żywność) oraz miejscowej jednostce wojskowej, która udzielała wsparcia logistycznego grupie naszych ratowników.

Wciąż priorytetem w Nepalu jest przekazywanie pomocy rzeczowej w postaci m.in. ciężkiego sprzętu do usuwania gruzu, namiotów służących za miejsce tymczasowego schronienia dla tamtejszej ludności, koców, łóżek itp., wody i stacji uzdatniania wody, leków, materiałów opatrunkowych i higienicznych, żywności.

W tej chwili strażacy już kończą swoje działania, w najbliższych dniach mają wrócić do Polski. Zanim jednak wylecą, zajmą się koordynacją działań związanych z rozładowaniem pomocy humanitarnej z Polski - wojskowe samoloty, które wylecą do Nepalu w poniedziałek albo we wtorek rano, dostarczą na miejsce katastrofy 20 ton rzeczy.

Samoloty przywiozą namioty, koce, śpiwory, żywność, leki i środki czystości zebrane przez organizacje pozarządowe (Caritas, PAH, Polska Misja Medyczna, PCK), a także przekazane przez Agencję Rezerw Materiałowych.

Po zakończeniu rozładunku polscy ratownicy wylecą do New Dehli, a stamtąd do Polski. Wracając do kraju zabiorą ze sobą swój specjalistyczny sprzęt, m.in. geofony i kamery wziernikowe. Zostawią natomiast namioty, żywność i stację uzdatniania wody.

Trzęsienie ziemi, które w sobotę przed południem nawiedziło okolice Katmandu, miało siłę 7,9 w skali Richtera. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Nepalu od 81 lat. W niedzielę miał miejsce wstrząs wtórny o sile 6,7 w skali Richtera.

Według dotychczasowych szacunków zginęło 7250 osób, ale zdaniem władz Nepalu ofiar może ich być jeszcze więcej, nawet ponad 10 tys. Jeżeli tak się stanie, będzie to najtragiczniejsze trzęsienie ziemi w historii kraju. ONZ szacuje, że na skutek kataklizmu ucierpiało 8,1 mln ludzi, czyli ponad jedna czwarta mieszkańców 28-milionowego Nepalu.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH