Raport: strony www partii politycznych słabo przystosowane dla niepełnosprawnych

Strony internetowe ugrupowań politycznych są słabo przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - wynika z raportu Fundacji Widzialni. Wyborca niepełnosprawny nie istnieje dla partii politycznych - oceniła organizacja.

Zajmująca się przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu Fundacja Widzialni przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego przebadała siedem stron partii politycznych oraz dwie strony powiązane z wyborami: stronę PKW i stronę przygotowaną przez Parlament Europejski.

Ta ostatnia okazała się najbardziej przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - piszą autorzy raportu. Na 44 możliwych punktów uzyskała ich 26,9.

Spośród przebadanych stron partii najlepiej wypadła strona SLD (24 punkty); najgorzej - PSL (15 pkt). Strona PO uzyskała 22,6 pkt; PiS również 22,6; Polski Razem - 21; Solidarnej Polski - 20; Europy Plus - 17,7 punktów.

Zdaniem Fundacji Widzialni badane strony nie spełniają standardów dostępności. - Najczęściej popełniane błędy to brak odpowiedników tekstowych, brak etykiet, odpowiedniej struktury nagłówków, dodatkowych ułatwień dla osób niepełnosprawnych w serwisie, niezachowywanie sensu linków, niemożność obsługi serwisów za pomocą klawiatury. Część elementów na stronach partii nie posiadała wystarczającego kontrastu - wyliczają autorzy raportu.

Zdaniem Przemysława Marcinkowskiego, eksperta ds. dostępności, współautora raportu, strony internetowe partii politycznych odstają od współczesnych standardów pod względem użyteczności i dostępności. - Powoduje to, że nie tylko osoby z niepełnosprawnością mają problem z odnalezieniem informacji, ale także internauci z grupy 50+ i użytkownicy urządzeń mobilnych - ocenia Marcinkowski.

- Od poprzedniego badania serwisów partii politycznych minęły dwa lata. Niestety, w kwestii ich dostępności nic się zmieniło. Wyborca niepełnosprawny nadal nie istnieje dla partii politycznych. A wydawałoby się, że powinno następować stałe zwiększanie świadomości polityków w kwestii dostępu do informacji w przestrzeni internetu - podsumowuje Fundacja Widzialni.

Głównym celem Fundacji Widzialni (www.widzialni.org) - jak informuje na swojej stronie internetowej - jest umożliwienie wszystkim obywatelom swobodnego dostępu do zasobów internetowych niezależnie od ich wieku, niepełnosprawności, zamożności, sprzętu i oprogramowania. Poprzez swoje szerokie działania organizacja zwraca uwagę opinii publicznej i administracji państwowej na problem dostępności stron internetowych dla osób zagrożonych zjawiskiem wykluczenia cyfrowego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH