Raport: pond 50 proc. stanowisk pracy nie spełnia wymogów ergonomii Fot. Archiwum

Wyniki najnowszego raportu z badania Fellowes Ergotest wykazały, że aż 51,6 proc. stanowisk pracy nie spełnia wymogów ergonomii. Oznacza to, że większość polskich pracodawców nie zapewnia swoim pracownikom odpowiednich warunków do pracy, narażając ich tym samym na poważne schorzenia.

Badanie zostało przeprowadzone wśród pracowników polskich biur. Wzięło w nim udział 1214 osób. Badanie wykazało, że wzorcowe stanowiska pracy to rzadkość - stanowią tylko 2,4 proc. wszystkich stanowisk, natomiast ponad połowa miejsc pracy w polskich biurach nie spełnia wymogów ergonomii.

Zaledwie 40 proc. ankietowanych pracuje przy stanowisku pracy w wydzielonym miejscu z prawidłowo zachowaną - większą niż 80 cm - odległością od innych stanowisk, jednocześnie blisko co czwarty respondent (22,7 proc.) przyznaje, że ma na swoim biurku zbyt mało miejsca na dokumenty.

Swoboda ruchów i zachowanie odpowiednio ułożonej sylwetki chroni nas przed uciążliwymi schorzeniami, jednak aż 17 proc. wszystkich uczestników badania przyznało, że nie ma wystarczającej ilości miejsca na nogi pod biurkiem. Oprócz dolegliwości związanych z kręgosłupem, do jakich może to doprowadzić, może również dochodzić do zaburzeń krążenia obwodowego, a w przypadku mężczyzn nawet do impotencji.

Lepiej sytuacja wygląda w przypadku dostępu do światła naturalnego. Zdecydowana większość respondentów ma do niego dostęp.

Krzesło, stanowiące wyposażenie stanowiska pracy, powinno posiadać: regulację wysokości siedziska w zakresie 500 mm licząc od podłogi oraz możliwość regulacji oparcia krzesła, zarówno w zakresie odchylenia, jak i wysokości. Taką możliwość posiada jednak jedynie ponad 40 proc. pracowników.

Tylko 37,5 proc. badanych ma prawidłowo ustawioną wysokość ekranu monitora - górna część ekranu na linii lub lekko poniżej linii wzroku. Długotrwała praca na stanowisku nie spełniającym wszystkich wymogów ergonomii może powodować szereg dolegliwości zdrowotnych, a w efekcie końcowym nawet poważne schorzenia. Pracodawcy często są nieświadomi kosztów, na jakie narażają swoje przedsiębiorstwa przez bagatelizowanie ergonomii w miejscu pracy, np. w postaci kosztów zwolnień chorobowych swoich pracowników.

Wyniki ostatniego badania Ergotest jednoznacznie wskazują na istniejący w polskich firmach problem w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Ergonomia jest częścią obszaru BHP, często pomijaną. Zasady ergonomii nie są albo znane albo są bagatelizowane przez pracodawców. Jak się okazuje, warto temu aspektowi poświęcać więcej uwagi, przede wszystkim ze względów zdrowotnych, ale też psychologicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH