dw.com/Rynek Zdrowia | 07-03-2017 16:04

Raport WHO: zanieczyszczone środowisko zabija małe dzieci

Z powodu zanieczyszczenia środowiska 1,7 mln dzieci rocznie nie dożywa 5. roku życia - wynika z raportu przedstawionego w poniedziałek (6 marca) w Genewie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Raport WHO: zanieczyszczone środowisko zabija małe dzieci. iFot. DFID/Flickr (CC BY 2.0)

Zanieczyszczenie środowiska naturalnego sprawia, że rokrocznie umiera na świecie 1,7 mln dzieci, które nie skończyły jeszcze 5 lat. Brudna woda, zapaskudzone powietrze i niedostateczne warunki higieniczne są odpowiedzialne za śmierć jednej czwartej dzieci w tej grupie wiekowej.

Blisko 570 tys. małych dzieci umiera rocznie na zapalenie płuc i inne infekcje dróg oddechowych, ponieważ nieustannie są wystawione na zanieczyszczone lub zadymione powietrze. Jego zanieczyszczenie zagraża dziecku już w łonie matki i w efekcie w przyszłości w większym stopniu niż inne dzieci może ono zapaść na choroby serca, doznać udaru mózgu lub zachorować na raka.

361 tys. dzieci umiera z powodu biegunki, ponieważ nie mają dostępu do czystej wody czy toalet. Inne zabija malaria, chociaż w prosty sposób można by tego uniknąć, choćby przykrywając zbiorniki z wodą.

Równie niebezpieczne są dla małych dzieci rosnące góry elektrycznych i elektronicznych śmieci, na przykład telefonów komórkowych. Toksyczne odpady wpływają na zdolności kognitywne (mentalne) dzieci, prowadzą do ograniczenia możliwości koncentracji, są rakotwórcze, mogą też uszkodzić płuca.

Na zdrowie dzieci wpływa też ocieplenie klimatu i wzrastająca zawartość CO2 w powietrzu. WHO ostrzega, że jednym z efektów zmian klimatycznych jest coraz większe obciążenie pyłkami roślin, wzrost skłonności do alergii u dzieci i zachorowań na astmę.

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa rządy, by więcej robiły na rzecz ochrony środowiska naturalnego, a tym samym na rzecz ochrony zdrowia i życia dzieci.

Czytaj: www.dw.com