Raper zachęca do badania tętna

Znany raper występuje w kampanii edukacyjnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. MC Silk namawia śpiewem do badania tętna. Wideoklip krąży po Youtube.

Raper śpiewa: „Udar mózgu, ziom, to masowy morderca. Z zimną krwią pakuje ci kulkę w łeb. Tętnicami, z pozdrowieniami prosto z serca, leci nabój, co to się wabi, kurde, kardio-skrzep.

Artysta wyjaśnia biologiczny mechanizm powstawania udaru mózgu u osób z migotaniem przedsionków, najczęstszą arytmią serca. Objawia się ona bardzo szybką, nieskoordynowaną czynnością elektryczną przedsionków, co utrudnia całkowite opróżnianie ich z krwi.

Prowadzi to do zalegania krwi, głównie w uszku lewego przedsionka. To z kolei sprzyja powstawaniu skrzepliny, która może się oderwać, powędrować tętnicami do mózgu i zamknąć naczynie mózgowe powodując udar niedokrwienny.

- W ten niecodzienny sposób chcemy dotrzeć z wiedzą o migotaniu przedsionków do ludzi młodych, gdyż ta najczęstsza arytmia serca stanowi ogromny problem medyczny i społeczny - powiedział PAP prezes PTK prof. Zbigniew Kalarus, komentując nową kampanię.

Jak zaznaczył, obecnie występuje ona u ok. 400 tys. ludzi w Polsce, ale zgodnie z przewidywaniami w ciągu najbliższych dwóch dekad liczba ta wzrośnie do 800 tys.

- Mówi się nawet, że wraz ze starzeniem się społeczeństwa nastąpi prawdziwa epidemia migotania przedsionków, a w związku z tym również znaczny wzrost liczby udarów mózgu, które są trzecią przyczyną zgonów osób po 40. roku życia - powiedział kardiolog.

Prof. Kalarus przypomniał, że migotanie przedsionków dotyczy głównie osób w podeszłym wieku (kiedyś określano ją nawet jako arytmię dziadków), a udar mózgu jest jego najpoważniejszą konsekwencją i nierzadko pierwszym objawem.

- Jednak do osób starszych trudniej jest dotrzeć z wiedzą. Jeżeli ktoś ma 80 lat, nie potrafi korzystać z internetu, to trudno nauczyć go mierzyć tętno - wyjaśnił Kalarus.

Według niego, jeśli uda się dotrzeć do młodych ludzi w wieku 15-30 lat, to może ktoś z nich zacznie mierzyć tętno babci, dziadkowi czy rodzicom, a dzięki temu liczba osób, u których migotanie przedsionków zostanie wykryte, znacznie wzrośnie.

Jest to o tyle ważne, że migotanie przedsionków w ok. 20-30 proc. przypadków nie daje objawów (takich jak szybkie, nieregularne bicie serca, uczucie zmęczenia i gorsza tolerancja wysiłku, ból w klatce piersiowej, duszność, zawroty głowy, nudności, a nawet omdlenie), ale mimo to zwiększa ryzyko udaru mózgu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH