Rafalska: wsparciem dla opiekunów osób niepełnosprawnych ma być m.in. "opieka wytchnieniowa" FOT. Shutterstock

Będziemy wspierać w znalezieniu pracy nie tylko samych niepełnosprawnych, ale też osoby, które ze względu na opiekę nad nimi były przez lata wykluczone z rynku pracy - mówiła w środę (17 maja) podczas otwarcia konsultacji do programu "Za życiem" minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Ogólnopolskie konsultacje społeczne dotyczące rządowego programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem" resort prowadzi wraz z Caritas Polska; potrwają one do marca 2018 r. Jak mówiła Rafalska, konsultacje są związane z koniecznością przeprowadzenia kilku ustaw - ustawy o pomocy społecznej, ustawy o wsparciu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o rehabilitacji.

Wiceminister rodziny i pracy, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz zadeklarował, że ruszające "Konsultacje+" powinny być jak najszersze. - Planujemy 30 spotkań środowiskowych, chcemy uruchomić stronę internetową, portal internetowy, żeby każda osoba, której te zmiany mają dotyczyć, mogła się w tych konsultacjach wypowiedzieć" - powiedział Michałkiewicz.

Dodał, że harmonogram wprowadzania programu "Za życiem" został rozpisany na dziesięć lat. - Ten harmonogram pokazuje, kiedy i jakie rozwiązania będą wchodzić w życie. To jest szereg zmian, które wejdą w lipcu i bardzo dużo zmian, które wejdą w grudniu. Jesteśmy w tej chwili pod koniec konsultacji pierwszego pakietu i za chwilę zaczniemy konsultacje drugiego pakietu - wskazał Michałkiewicz.

Minister Rafalska podkreśliła z kolei, że w realizacji programu "Za życiem" kluczową rolę odgrywać będą samorządy lokalne. - Nasze działania to przede wszystkim wsparcie zadań samorządów, nie tylko ustawowe ale i finansowe. Będziemy promować dobre praktyki, które pokazują, że są samorządy, które sobie świetnie radzą - powiedziała szefowa resortu rodziny.

Jak wyjaśniła, MRPiPS dużo uwagi przykłada do wspierania opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy po długiej przerwie chcą wrócić na rynek pracy. - Mówię tu o preferencjach w zakładaniu działalności gospodarczej, o zatrudnieniu subsydiowanym, o stwarzaniu możliwości zakładania żłobków, których uczestnikami są także dzieci niepełnosprawne. Ta część programu ma swoje odrębne finansowanie z funduszu pracy - powiedziała Rafalska. Przypomniała, że jednym z ważnych punktów programu wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych ma też być tzw. "opieka wytchnieniowa", przewidziana w wymiarze 160 godzin rocznie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH