Rafalska: cieszy wzrost liczby urodzeń Od stycznia do listopada 2016 r. zanotowano narodziny 353,5 tys. dzieci. To najlepszy wynik od pięciu lat. Fot. Fotolia

Wzrost urodzeń to najbardziej oczekiwany efekt pracy rządu, kluczowe jednak będą kolejne miesiące i odpowiedź na pytanie, czy ta tendencja się utrzyma - powiedziała PAP szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska komentując najnowsze dane GUS w tej sprawie.

Według ostatnio opublikowanych badań GUS, w listopadzie 2016 r. urodziło się 33 tys. dzieci, czyli o 5 tys. więcej niż w listopadzie 2015 r. (wzrost o 18 proc.). Od stycznia do listopada 2016 r. zanotowano narodziny 353,5 tys. dzieci.

- To najlepszy wynik od pięciu lat (...), urodziło się 353 tysięcy dzieci. Jeżeli dodamy jeszcze średnio 30-33 tys. urodzeń (w grudniu - PAP) to na koniec roku będziemy mieli lepszy rezultat niż to było prognozowane - oceniła w rozmowie z PAP Rafalska.

Według danych GUS, w całym 2015 roku w Polsce przyszło na świat niewiele ponad 370 tys. dzieci. Minister powiedziała, że do tej pory cierpliwie czekała na dane dotyczące wzrostu liczby urodzeń w Polsce.

- A teraz niecierpliwie czekam na efekty i potwierdzenie kolejnych miesięcy. To jest taka pierwsza radość, ale kluczowe dla nas będą kolejne miesiące. Czy będzie to tendencja, która utrzyma się w perspektywie wielu miesięcy - powiedziała.

Zdaniem Rafalskiej Polacy to rodzinny naród, który deklaruje chęć posiadania większej liczby dzieci.

- Więc być może nasz program 500 plus, stabilna sytuacja na rynku pracy, rosnące wynagrodzenia i perspektywy, stanowią wzrost poczucia bezpieczeństwa, nie tylko materialnego, wśród rodzin - stwierdziła.

Jej zdaniem, na podwyższenie poczucia bezpieczeństwa może wpłynąć także program "Mieszkanie Plus". - To wszystko może się składać na ten efekt (wzrostu liczby urodzeń - PAP). Plus wzrost gospodarczy, rosnąca konsumpcja i rosnące zadowolenie Polaków - wyliczała szefowa resortu pracy.

Zapewniła, że rodziny nie muszą się obawiać, ponieważ jest zagwarantowana kontynuacja finansowania programu "Rodzina 500+".

- Rynek pracy daje możliwości zalezienia dobrej pracy, lepiej płatnej. Liczymy na uruchomienie inwestycji zarówno ze środków krajowych, jak i funduszu unijnych, co nam zagwarantuje wzrost gospodarczy. Kolejne miejsca pracy, zwiększenie dochodu - mówiła Rafalska.

Jak zaznaczyła, z informacji docierających do ministerstwa wynika, że coraz mniej młodych ludzi decyduje się na wyjazd za granicę. - To znaczy, że ci młodzi ludzie zostaną tu i będą zakładać rodziny, będą pracować - podkreśliła szefowa resortu rodziny i pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH