Barwny korowód niepełnosprawnych, który przeszedł w czwartek (15 maja) ulicami Radomia, rozpoczął Dni Godności. Ich celem jest integracja i przełamywanie barier społecznych przez włączanie osób niepełnosprawnych w życie miasta.

Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak przekazał przedstawicielom niepełnosprawnych symboliczny klucz do miasta. Dni Godności odbywają się w Radomiu od jedenastu lat.

Mimo radosnego charakteru imprezy, uczestnicy Dni Godności przypominali o swoich codziennych problemach. Według nich polski system opieki nad osobami niepełnosprawnymi nadal odstaje od tych funkcjonujących w krajach UE.

- Wciąż za mało jest placówek dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych, warsztatów terapii zajęciowej, domów środowiskowych, które odciążyłyby rodziców w ciągłej opiece nad niepełnosprawnymi dziećmi - wyliczał prezes pomagającego dzieciom z porażeniem mózgowym Stowarzyszenia "Budujemy Przystań" Krzysztof Łyżwiński.

- Rodzic, który przez lata opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem sam staje się z czasem osobą niepełnosprawną - dodał. Według niego pieniądze przyznawane przez rząd na zasiłki dla rodziców opiekujących się dziećmi niepełnosprawnymi są ważne, ale najważniejsze - jak zaznaczył - jest stworzenie kompleksowej opieki nad takimi rodzinami.

Zdaniem prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem" Dagmary Janas, sytuacja osób niepełnosprawnych poprawia się z roku na rok. Według niej duża w tym zasługa organizacji pozarządowych działających na rzecz tych środowisk. - Jako rodzice niepełnosprawnych dzieci i przedstawiciele organizacji pozarządowych mamy coraz większą wiedzę i możliwości - mówiła.

Wyjaśniła, że jej stowarzyszeniu udało się pozyskać od miasta budynek, w którym działa przedszkole specjalne, żłobek oraz klub integracji społecznej dla dorosłych niepełnosprawnych.

Dni Godności w Radomiu potrwają do soboty. W planach jest koncert, wystawa plastyczna i festyn rekreacyjno-sportowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH