RPP przeciwny likwidacji aparatów telefonicznych w szpitalach

Publiczne aparaty telefoniczne w szpitalach nie powinny być likwidowane. Pacjenci muszą mieć możliwość korzystania z nich - uważa rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska.

Biuro RPP poinformowało w poniedziałek (20 maja), że w związku z sygnałami dotyczącymi planowanej likwidacji publicznych aparatów telefonicznych w 18 szpitalach psychiatrycznych Kozłowska wystąpiła do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 

Rzecznik jest zaniepokojona również informacją o likwidacji aparatów telefonicznych w innych szpitalach, a w szczególności na oddziałach dziecięcych. Biuro RPP podkreśla, że Telekomunikacja Polska likwidację aparatów publicznych argumentuje niewielkim zainteresowaniem oraz brakiem z nich dochodu. 

- Pacjenci przebywający w placówkach medycznych mają prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego czy też korespondencyjnego z innymi osobami. Ponadto pacjenci z zaburzeniami psychicznymi przebywający w szpitalach psychiatrycznych lub w domach pomocy społecznej mają prawo do porozumiewania się bez ograniczeń z rodziną i innymi osobami - podkreśla Kozłowska. 

- Należy zaznaczyć, iż w większości oddziałów psychiatrycznych obowiązuje zakaz posiadania i używania telefonów komórkowych a likwidacja szpitalnych telefonów uniemożliwi skuteczną realizację praw pacjenta - dodaje rzecznik. 

Do 8 maja 2011 r. decyzja prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej nakładała na Telekomunikację Polską obowiązek świadczenia usługi powszechnej, która obejmowała m.in. usługi telefoniczne. Obecnie nie ma takiego wymogu. 


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH