RPO: na kąpieliskach i basenach brakuje ratowników FOT. WOPR; zdjęcie ilustracyjne

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do MSWiA w związku z docierającymi do niego doniesieniami w sprawie niewystarczającej liczby ratowników wodnych; jego zdaniem warto zastanowić się nad zmianami systemowymi m.in. w obszarze finansowania.

Zastępca RPO Stanisław Trociuk w piśmie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka poinformował, że w ostatnich tygodniach do Rzecznika docierają liczne niepokojące doniesienia dotyczące niewystarczającej liczby ratowników wodnych w zbliżającym się sezonie wakacyjnym.

Jak wskazano, problem dotyczący zmniejszającej się liczby ratowników jest systematycznie podnoszony już od kilku lat, co może sugerować, że potrzebne są zmiany systemowe w tym zakresie. RPO zauważył, że ze statystyk publikowanych przez policję wynika, iż w ostatnich kilku latach obserwowany jest wzrost liczby utonięć.

W ocenie RPO, jednym z istotnych czynników mogących wpływać na niedobór liczby ratowników jest niedofinansowanie podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego, do których zalicza się m.in. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Rzecznik wskazał, że zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, zadania z zakresu ratownictwa wodnego oraz szkolenia ratowników wodnych są dofinansowywane przez wojewodów w ramach dotacji celowych przyznawanych z części budżetu państwa, której są dysponentami.

Rzecznik alarmuje, że zdarzają się przypadki, w których samorządy nie przyznają WOPR potrzebnego dofinasowania, co w znacznej mierze utrudnia działalność ratowniczą. "Przykładem jest tu sytuacja Beskidzkiego WOPR, który od dwóch lat nie otrzymuje dotacji z Urzędu Marszałkowskiego" - podał RPO. Sygnały dotyczące niedofinansowania pojawiają się także - jak napisał - m.in. w przypadku WOPR w Łodzi, które otrzymało niewystarczające dotacje.

Dlatego - zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich - zasadne byłoby rozważnie zmian dotyczących finansowania podmiotów zajmujących się ratownictwem wodnym.

RPO zwraca w swoim piśmie uwagę także na fakt, że uzyskanie uprawnień ratownika wodnego wiąże się z koniecznością poniesienia nakładów finansowych związanych z wymaganymi szkoleniami, co może stanowić barierę dla młodych ludzi, którzy nie są w stanie pokryć kosztów uzyskania stosownych uprawnień.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH