Psychoterapeuta - kto to taki? Trudno o precyzyjną odpowiedź Jaki dokument państwowy powinien być legitymacją do wykonywania zawodu psychoterapeuty? Fot. Shutterstock

Psychoterapeuci to specjaliści coraz częściej poszukiwani, a to za sprawą rosnących kłopotów Polaków z zaburzeniami psychicznymi. Szacuje się, że z takimi problemami zmaga się nawet 20 proc. społeczeństwa. Zawód ten do tej pory nie jest jednak uregulowany prawnie. Zdaniem specjalistów czas to zmienić. I tu zaczynają się schody...

O konieczności uregulowania prawnego zawodu psychoterapeuty mówi się od dekady. Projekt ustawy dotyczący tej profesji gotowy był już w 2011 r. Przedłożone regulacje wywołały jednak prawdziwą burzę pomiędzy psychiatrami, psychologami i samymi psychoterapeutami, którzy mieli zgoła odmienne zdanie w kwestii kwalifikacji uprawniających do tego zawodu.

W efekcie tego do tej pory, nie wprowadzono ram prawnych dla tej grupy zawodowej.

Zawód bez regulacji
Temat powrócił na ostatnim zjeździe psychiatrów. Jak mówi nam prof. Aleksander Araszkiewicz, współautor projektowanych (w 2011 r. - red.) przepisów ustawy o niektórych zawodach medycznych, która miała określić zasady dopuszczania do zawodu psychoterapeuty, w środowisku wciąż podkreśla się, że zmiany w tym zakresie są pilne.

- Temat był niedawno poruszany w obecności konsultantów w dziedzinie psychiatrii. Niestety, wciąż nie jesteśmy w stanie wypracować wspólnego stanowiska, a to sprawia, że nadal zawód psychoterapeuty jest nieuregulowany. To zaś źle wpływa na ich funkcjonowanie na rynku, w tym w placówkach ochrony zdrowia - podkreśla profesor.

Jak wyjaśnia, w niektórych oddziałach szpitalnych i poradniach psychoterapeuci są fundamentem opieki nad pacjentem. Brak regulacji prawnych zawodu prowadzi do sytuacji, w której w wielu podmiotach leczniczych tacy specjaliści nie zawsze mogą być zatrudniani.

- Największy problem to jednak fakt, że obecnie psychoterapeuci pozostają poza kontrolą instytucji państwowych. Obywatele nie są więc w żaden sposób chronieni przed działalnością osób podających się za psychoterapeutów, a nieposiadających odpowiedniego wykształcenia w tym zakresie - alarmuje prof. Araszkiewicz.

Dodaje: - Przy rejestracji gabinetu nie jest wymagany żaden dokument potwierdzający kwalifikacje.

Certyfikat - od psychiatrów lub psychologów?
Praca psychoterapeutów nie jest też w żaden sposób kontrolowana. Jedynie przy podpisywaniu umowy z NFZ wymagane jest potwierdzenie pewnych uprawnień do tego zawodu. - W efekcie zdarza się, że pacjent jest leczony w niewłaściwy sposób, niekiedy dochodzi do przyspieszenia rozwoju choroby, a nawet nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu - uważa prof. Aleksander Araszkiewicz.

W opinii profesora legitymacją do wykonywania zawodu powinien być certyfikat przyznawany przez wybrany ośrodek naukowy np. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne czy Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH