Psycholog: brakuje pomocy psychologicznej dla młodych matek

W Polsce wciąż żywy jest mit idealnej matki. Jeśli któraś sobie z czymś nie radzi, uważa się za niepełnowartościową. Z drugiej strony brakuje wsparcia psychologicznego dla kobiet - uważa dr Aleksandra Jodko, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

- W macierzyństwie czasem bezradność jest tak wielka, że zwraca się przeciwko temu, kto ją powoduje, czyli dziecku - podkreśliła Jodko. - W psychologii mówimy o cyklu życia: oznacza to, że różne wydarzenia życiowe powinny następować po sobie, w określonych momentach. Jedne wydarzenia przygotowują nas na kolejne, pozwalają nam zbierać doświadczenia i umiejętności - dodała. 

- Macierzyństwo powinno nas spotkać, gdy mamy ku temu odpowiednie kompetencje, gdy zgromadziliśmy już wystarczające doświadczenie - uważa Jodko. Zaznaczyła, że przyszła matka powinna czuć, że jest kochana, być pewna swoich kompetencji pozwalających na zajmowanie się dzieckiem, odczuwać wsparcie otoczenia, które wierzy, że może tę rolę dobrze wypełniać.

Zdaniem Jodko, gdy jeden z tych warunków nie występuje, kobieta nie jest pewna  swojego przygotowania do macierzyństwa. Jeśli mimo to zdecyduje się na nie, dziecko może nie otrzymać tyle miłości, ile potrzebuje, matka ma szansę zaszczepić w nim poczucie lęku i niepewności.

- Matkę, która rodzi przez cesarskie cięcie, nie karmi dziecka piersią, nie spędza z nim pierwszych trzech lat życia, tylko posyła do żłobka, uważa się za niepełnowartościową. Jednak w normalnych okolicznościach bycie tzw. pełnowartościową matką jest niemożliwe - zaznaczyła psycholog. Jej zdaniem brakuje wsparcia psychologicznego dla młodych rodziców. Pediatra, położna środowiskowa świadczą wprawdzie doraźną pomoc, ale dotyczącą stanu zdrowia i właściwej pielęgnacji, nie troski o zdrowie psychiczne pacjenta. 

- Nie wiedziałabym, dokąd wysłać kobietę, która nie odnajduje się w macierzyństwie i szuka pomocy - powiedziała Aleksandra Jodko.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH