Przedszkolny Tadek niejadek? Raczej nie u nas Fot. archiwum RZ

Tylko 37% rodziców deklaruje, że uwzględnia w posiłkach przygotowywanych dziecku po powrocie ze żłobka lub przedszkola to, co jadło wcześniej w placówce. 17% z nich przyznaje, że nie zwraca uwagi na jadłospis przygotowany przez żłobek czy przedszkole. Co trzeci podaje dziecku to, co jada reszta rodziny, a 12% spełnia zachcianki dziecka - wynika z badania realizowanego w ramach programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” .

Dziecko spędzając w żłobku lub w przedszkolu cały dzień, spożywa tam najczęściej 2 posiłki główne – śniadanie i obiad oraz 2 posiłki uzupełniające - drugie śniadanie i podwieczorek.

Taki model żywienia najmłodszych pokrywa 75% ich dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Oznacza to, że po powrocie do domu na talerzu dziecka powinna zagościć już jedynie kolacja, zawierająca składniki uzupełniające żłobkowy czy przedszkolny jadłospis.

Jak to wygląda w praktyce, pokazują wyniki badania programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” przeprowadzone w marcu br. zrealizowanie przez MillwardBrown w marcu 2015 r. na podstawie analizy 1157 ankiet.

 86% badanych rodziców deklaruje, że dziecko przed wyjściem do żłobka czy przedszkola zjada posiłek, przy czym w zdecydowanej większości takich przypadków (61%) jest to sytuacja codzienna. 14% rodziców przyznaje, że dziecko nigdy nie jada przed wyjściem do placówki.

Z deklaracji rodziców wynika, że niemal wszystkie dzieci zjadają w przedszkolu śniadanie (pierwsze lub drugie) oraz obiad. Na podwieczorek zostaje 81% dzieci. Połowa badanych rodziców przyznaje, że po powrocie z przedszkola dziecko zjada w domu obiad, podwieczorek w domu dostaje 41% dzieci*, podczas gdy ich miejsce powinna zająć uwzględniająca niedostarczone w ciągu dnia składniki kolacja zjadana przy wspólnym stole.

Zbyt duża dzienna liczba posiłków jest powszechnym problemem, przez co dieta niemowląt i małych dzieci nie jest prawidłowo zbilansowana. 

- Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci, a więc dbanie o ich przyszłość, to zadanie zarówno żłobka czy przedszkola, jak i rodziców oraz opiekunów małych dzieci. Pozytywne efekty w przyszłości może przynieść jedynie współpraca między rodzicami i placówką - podkreślają eksperci. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH