W przypadającym we wtorek (24 marca) Narodowym Dniu Życia przeciwnicy aborcji ogłosili zamiar zbierania podpisów pod projektem ustawy zaostrzającej przepisy dotyczące przerywania ciąży. Postulat ochrony życia od poczęcia jest w Polsce silny - przekonują.

Na konferencji prasowej zorganizowanej przed Sejmem organizatorzy przedsięwzięcia, związani m.in. z Fundacją Pro - prawo do życia, poinformowali o złożeniu do marszałka dokumentów niezbędnych do rejestracji Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji". Po uzyskaniu rejestracji komitet będzie miał trzy miesiące na zebranie minimum 100 tys. podpisów pod projektem ustawy.

To już kolejna próba zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji podejmowana przez to środowisko.

Celem komitetu, jak wskazali jego przedstawiciele, jest zainicjowanie prac legislacyjnych nad projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Miałaby ona otrzymać tytuł "o ochronie życia i zdrowia ludzkiego od poczęcia".

- Projekt, który napisaliśmy, daje ochronę prawną każdemu dziecku od poczęcia, nie różnicując na lepsze i gorsze. Projekt trafia do Sejmu kolejny raz. W latach 2011 i 2013 projekty ograniczające lub delegalizujące aborcję zbierały kilkaset tysięcy podpisów, co pokazuje, że postulat pełnej bądź pełniejszej ochrony życia jest w polskim społeczeństwie bardzo silny - oceniła pełnomocniczka komitetu Kaja Godek.

Wyraziła przekonanie, że rok wyborczy jest dobrym czasem na poruszanie tej problematyki.

- Wyborcy będą chcieli wiedzieć który z kandydatów jest naprawdę za życiem - oceniła.

Jak wyjaśniała, chodzi nie tylko o to, którzy parlamentarzyści podzielają wartości wyznawane przez swoich wyborców, ale także, jak traktują aktywność obywatelską.

Członkiem Komitetu "Stop aborcji" jest - jak poinformowano na konferencji - m.in. prof. Bogdan Chazan, odwołany ze stanowiska dyrektor Szpitala św. Rodziny w związku z odmową wykonania - mimo przesłanek medycznych - legalnej aborcji.

W uzasadnieniu projektu, który udostępniono we wtorek dziennikarzom, napisano, że dąży on do "faktycznego zapewnienia, aby konstytucyjne prawo do obrony życia nie było zróżnicowane ze względu na wiek, miejsce przebywania, stan zdrowia czy okoliczności poczęcia człowieka". Zapisano w nim, że "każdy człowiek ma od chwili poczęcia przyrodzone prawo do życia".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH