Projekt pt. "Nie mogę czekać" ma uświadamiać ludziom, że wśród nas są osoby, które z powodu poważnej choroby jelit nie mogą czekać w kolejce do toalety. Zainicjowało go Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita "J-elita".

W ramach projektu podczas koncertów, imprez sportowych, festynów oraz pikników w stolicy ustawiane będą przenośne toalety z naklejką informującą o specjalnej karcie, której posiadaczami mogą zostać osoby chore będące członkami Towarzystwa "J-elita". Widnieje na niej komunikat "Nie mogę czekać. W związku z chorobą jestem zmuszony natychmiast skorzystać z toalety. Dziękuję za zrozumienie".

Nieswoiste zapalenia jelita są schorzeniami autoimmunologicznymi, do których zalicza się np. chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czy mikroskopowe zapalenie jelita. Jednym z ich podstawowych objawów jest wycieńczająca biegunka, która zmusza do częstych wizyt w toalecie - nieraz nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Wtedy pacjent nie może czekać.

Dlatego osoby cierpiące na NZJ przed każdą podróżą, wyjściem z domu do lekarza, czy choćby na zakupy robią plan rozmieszczenia publicznych toalet w danej okolicy.

- Dla nas wyjście z domu stanowi ogromny stres i blokadę psychiczną, zwłaszcza w stanie zaostrzenia choroby. Zawsze jadąc do pracy miałam opracowany plan toalet publicznych i przygotowane na ten cel pieniądze. Jedna z moich koleżanek, która też cierpi na to schorzenie powiedziała mi, że była w stanie nawet zapukać do drzwi obcych ludzi, by prosić ich o możliwość skorzystania z WC - powiedziała PAP Agnieszka z Towarzystwa "J-elita".

Ze względu na niską świadomość społeczną na temat nieswoistych zapaleń jelita ludzie stojący w kolejce do toalety publicznej często nie są skłonni ustąpić miejsca osobie chorej.

- Pamiętam, gdy podczas koncertu w plenerze nagle musiałam skorzystać z WC. Nikt w kolejce nie chciał mnie przepuścić. Brzuch bolał coraz bardziej, tysiące myśli krążyło mi po głowie, zaciskałam nogi i modliłam się, aby wytrzymać. Bałam się, że zaraz stanę się pośmiewiskiem wszystkich. Nie miałam siły tłumaczyć, dlaczego proszę o przepuszczenie. Bo jak bez wstydu powiedzieć komuś obcemu, że ma się chore jelita i musi natychmiast skorzystać z toalety - opowiada Agnieszka.

Organizatorzy akcji liczą, że dzięki niej osoby z NZJ będą miały ułatwiony dostęp do publicznych toalet i nie będą musiały tłumaczyć się z wstydliwych objawów choroby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH