Program "Za życiem": jak będzie koordynowane wsparcie dla kobiet w ciąży FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Rządowy program "Za życiem" ma zapewnić lepsze wsparcie kobietom w ciąży i ich rodzinom. Koordynatorami dostępnej dla nich pomocy, czyli przewodnikami po ustawowym systemie wsparcia, mają być asystenci rodziny. Zdaniem ekspertów zwiększy to rolę i znaczenie tego zawodu.

W piątek (21 kwietnia) w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyła się konferencja przybliżająca założenia rządowego programu "Za życiem", ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia funkcji asystentów rodzin w świetle tych nowych przepisów.

Jak przypomniała kierowniczka działu ds. asysty rodzinnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej Agnieszka Kaintoch, zadaniem asystenta jest towarzyszenie rodzinom, które same nie potrafią pokonać różnych trudności życiowych.

- To osoba, która jak przyjaciel mówi o rzeczach trudnych i pokazuje drogę wyjścia z trudnej sytuacji. Czy to w momencie, kiedy rodzi się dziecko z niepełnosprawnością, czy kiedy rodzina otrzymuje informację, że urodzi się dziecko z niepełnosprawnością, ale też dla tych rodzin, które przeżywają trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej - podkreśliła Kaintoch.

Katalog zadań asystenta rodziny jest długi i obejmuje m.in. pomaganie w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, psychologicznych lub zdrowotnych w rodzinie, kierowanie do lekarzy bądź na terapie, pomaganie w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, poszukiwaniu pracy, w sprawach urzędowych. Jest to więc wielowymiarowe wsparcie. Liczba rodzin pod opieką jednego asystenta nie powinna przekraczać 15.

Do tej pory asystenci przede wszystkim towarzyszyli rodzinom z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi. Katalog ich zadań rozszerzyła obowiązująca od tego roku ustawa "Za życiem". - Teraz będziemy pomagać również kobietom w ciąży, w ciąży powikłanej - oraz ich rodzinom, a także tym rodzinom, w których rodzą się dzieci niepełnosprawne. Asystent dostaje więc zupełnie nowe zadanie - mówiła Kaintoch.

Jednocześnie wskazała, że choć liczba obowiązków asystentów rodziny wzrośnie, to ich rola nie zmieni się. - Zawsze będziemy rodzinie towarzyszyć, bez względu na to, jakie ma deficyty i jakie przeżywa trudności, bo to w niej tkwi największy potencjał, a my jesteśmy od tego, żeby pokazać jej właściwą drogę - zaznaczyła.

Uchwalona pod koniec zeszłego roku ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", będąca jednym z elementów kompleksowego programu, dotyczy różnego rodzaju wsparcie kobiet w ciąży i ich rodzin. Zapewnić ma także koordynację wsparcia, poradnictwa i informacji dla rodzin, w których urodzą się dzieci z niepełnosprawnościami. Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być właśnie asystent rodziny.

Według danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej w 2016 r zatrudnionych było 3 tys. 906 asystentów rodziny. Jak podano podczas konferencji, w woj. śląskim w ub. r. liczba ta wynosiła 394 (wobec 355 w 2015 r.), a dzięki ustawie - w całym kraju - mają powstać nowe miejsca pracy.

Wśród rekomendowanych zawodów na to stanowisko podaje się m.in.: pedagogów, psychologów i oligofrenopedagogów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH