Prof. Zatoński: papierosy mentolowe i slim są szkodliwe jak pozostałe

Papierosy mentolowe i slim są tak samo szkodliwe dla zdrowia jak pozostałe - powiedział prof. Witold Zatoński, odnosząc się do przyjętego przez Komisję Europejską projektu noweli dyrektywy tytoniowej.

Projekt przewiduje zakaz sprzedaży papierosów smakowych, np. mentolowych oraz tzw. slimów. Ponadto opakowania papierosów i produktów tytoniowych będą musiały być w 75 proc. pokryte wizualnymi i słownymi ostrzeżeniami zdrowotnymi. Możliwe wejście w życie nowych przepisów to 2015 lub 2016 rok; nowe przepisy muszą jeszcze zatwierdzić kraje UE i Parlament Europejski.

Jak wyjaśnił prof. Zatoński z Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie, wszystkie papierosy zawierają mieszaninę ok. 4 tys. związków chemicznych; ok. 40 z nich to substancje rakotwórcze.

- Wszystkie papierosy są szkodliwe dla zdrowia i wywołują przede wszystkim choroby nowotworowe, kardiowaskularne oraz choroby układu oddechowego - zaznaczył. W jego opinii, w przypadku papierosów mentolowych, zawierających ulepszacze smakowe, działanie rakotwórcze może być jeszcze większe.

Prof. Zatoński uważa, że każde rozwiązanie, które może wpłynąć na to, że ludzie nie będą rozpoczynać palenia, zerwą z nałogiem lub go ograniczą, to pozytywne i korzystne działanie.

- Wszystkie zmiany, które mogą prowadzić do ograniczenia liczby palaczy uważam za korzystne - dodał. Przypomniał, że wprowadzenie w Polsce dużych ostrzeżeń pisemnych na paczkach papierosów spowodowało, że palenie w Polsce rzuciło 300 tys. osób. 

Jak przypomniał prof. Zatoński, na raka płuc zapada w Polsce rocznie ok. 25 tys. osób i dotyczy to prawie wyłącznie osób, które paliły papierosy.

Także według partnerstwa "Polska Bez Dymu" zrzeszającego organizacje pozarządowe i instytucje działające na rzecz ograniczania palenia, przyjęcie projektu zmian dyrektywy tytoniowej, to bardzo ważny krok w kierunku poprawy jakości zdrowia, mający ogromne poparcie zarówno środowisk prozdrowotnych, jak i samych obywateli Unii Europejskiej, w tym Polaków.

- Z uwagi na protesty branży tytoniowej Partnerstwo Polska Bez Dymu apeluje do polskiego rządu o nieuleganie wpływom środowisk tytoniowych - napisali przedstawiciele partnerstwa w komunikacie przesłanym mediom. 

Propozycje zaostrzenia przepisów wywoływały sprzeciw m.in. branży tytoniowej. Producenci papierosów obawiają się o swoje zyski i zwiększenie przemytu z krajów, gdzie unijne prawo nie obowiązuje. Komisja chce też walczyć z przemytem i podróbkami. Proponuje np. wprowadzenie hologramów na paczkach, by na terenie UE były sprzedawane tylko produkty zgodne z dyrektywą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH