Lekarze to jedna z tych grup zawodowych, obok pilotów i dziennikarzy, która jest najbardziej narażona na tzw. choroby cywilizacyjne, głównie te wynikające ze stresu. Wykonujący tę profesję mężczyźni żyją średnio o 3 lata krócej, a lekarki - 11 lat krócej niż przeciętna wieku życia dla Polek.

- Rzadko który lekarz pracuje w wymiarze tylko jednego etatu. Brakuje czasu na wychowanie dzieci, kontakty towarzyskie, na hobby, relaks, rekreację i na zadbanie o swoje zdrowie. Do tego dochodzi jeszcze konieczność ciągłego dokształcania się na kursach, posiedzeniach naukowych, zapoznawania się z literaturą fachową. Organizm nie ma szans na odpoczynek pozwalający na regenerację fizyczną i psychiczną - mówi Gazecie Lekarskiej prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Jak twierdzi profesor Witkiewicz, przewlekły stres i jego konsekwencje w postaci syndromu wypalenia zawodowego - nie omijają lekarzy żadnej specjalności. Duży stres obserwuje się zwłaszcza u lekarzy specjalności zabiegowych oraz w grupie lekarzy rozpoczynających pracę w zawodzie.

Powstał nawet raport na ten temat opracowany przez Śląską Izbę Lekarską. Przeanalizowano w nim dane dotyczące 590 lekarzy, którzy zmarli w latach 2001-06. Wynika z nich, że śląski lekarz żyje trzy lata krócej od przeciętnego mężczyzny, a lekarka aż 11 lat krócej od przeciętnej kobiety. Zmarli w tym czasie lekarze mieli średnio 68,1 lat, a lekarki zaledwie 67,8 lat. Tymczasem średnia długość życia podawana przez Główny Urząd Statystyczny to dla mężczyzn prawie 71 lat, a dla kobiet niemal 80.

- Myślę, że moi koledzy wiedzą, iż "lepiej zapobiegać niż leczyć". Wiemy, że aby dbać o swoje zdrowie, musimy konsekwentnie przestrzegać kilku podstawowych zasad dobrego stylu życia: właściwego odżywiania, aktywności ruchowej czy umiejętności reagowania na stres. Obok wypełniania administracyjnego obowiązku pracownika do okresowych badań kontrolnych my, lekarze, musimy sami sobie dawać dobry przykład i wspierać się w stosowaniu profilaktyki zdrowotnej - mówi prof. Wojciech Witkiewicz.

Jak mówi sam nie pali papierosów. Jestem przeciwnikiem palenia zwłaszcza przez lekarzy. Uważa, że powinien dawać dobry przykład swoim chorym. Profesor stara się stosować zdrową dietę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH