Prof. Stanisław Ilnicki wyróżniony "Buzdyganem 2011"

Dyrektor Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie prof. Stanisław Ilnicki, pomagający cierpiącym na zespół stresu pourazowego, to jeden z laureatów "Buzdyganów 2011" - nagrody przyznawanej wyróżniającym się żołnierzom i pracownikom wojska.

Prof. Ilnicki został wyróżniony za to, że „dzięki pozytywistycznej pracy uczynił z kliniki dla poszkodowanych żołnierzy spokojną przystań, w której nie tylko się uśmiechają, lecz także zaczynają się śmiać całą gębą, a ich problemy psychiczne nie są już dziś tematem wstydliwym”.

Klinikę Psychiatrii i Stresu Bojowego otwarto w 2005 r. Na fachową pomoc tej placówki mogą liczyć żołnierze z objawami stresu pourazowego, którzy pełnili służbę w Polskim Kontyngencie w Iraku oraz w Afganistanie. Wsparcie jest udzielane też ich rodzinom oraz innym osobom poszkodowanym, np. ofiarom zamachów terrorystycznych.

Zespół stresu pourazowego, nazywany także zaburzeniami po stresie traumatycznym - PTSD (posttraumatic stress disorder), jest zespołem specyficznych symptomów, które mogą pojawić się u ludzi po przeżyciu ekstremalnego zdarzenia. Według Ilnickiego, główne objawy takiego stresu to nawracające wspomnienia, odrętwienie emocjonalne, nadwrażliwość, zachowania agresywne, depresja. Mogą one ustąpić samoczynnie, ale u niektórych osób wymagają leczenia.

Objawy stresu pourazowego stwierdzono u kilkudziesięciu żołnierzy, którzy pełnili służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku.

„Buzdygany” (to broń obuchowa składająca się z metalowej głowicy osadzonej na trzonku, używana w Europie od X do XV w.) wręczane są od 17 lat osobom, pracującym na rzecz umacniania obronności i bezpieczeństwa, kształtowania nowego wizerunku Sił Zbrojnych, udziału w misjach pokojowych i stabilizacyjnych, współpracy międzynarodowej oraz nauki i techniki wzmacniającej potencjał obronny kraju. Każdorazowo wyróżnianych jest kilka osób, wybieranych przez kapitułę składającą się z ubiegłorocznych laureatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH